Řešíte obývací pokoj?

Většinou takový problém představuje jednu až dvě návštěvy v nějakém obchodním centru, kde se vybere sedací souprava, stolek, nějaká pokojová stěna, závěsy a záclony. Možná ještě jedno stropní světlo, koberec a pak už jen nějaká náladotvorná lampička. Ale to už standard „tuzemského bydlení“ přeceňujeme. A co dělá „obývací pokoj“ obývacím pokojem?

Stejně jako v jiných oborech, i v bytové architektuře existuje několik pravidel, které je záhodno dodržovat a kterých se většina profesionálních tvůrců drží – a držet by se jich měl i ten, kdo si chce interiér zařídit tzv. svépomocí. Právě svépomocně u nás vzniká v podstatě drtivá většina interiérů a jen zlomek obytných prostorů se svěřuje do péče architekta.

Základní desatero obývacího pokoje

1.sedací souprava by měla být řešena tak, aby sedící seděli k sobě tváří v tvář, aby uzavírali pomyslný kruh

2.středem a nebo centrem místnosti by neměla být obrazovka TV, což ale neznamená, že by neměla být pohledově přístupná. Neměla by ale stát tzv. v čele, pokoj by neměl být o ní“.

3.kolem každého kusu nábytku by měl zůstat prostor cca 80 cm tak, aby se např. křeslo či stolek dal pohodlně obejít

4.je dobré, když pokoj má jedno centrální osvětlení, které je ideálně stropní, a které dokáže udělat den i v noci. Vedle toho je vhodné mít také nějaké náladotvorné světlo, světlo intimní atp.

Nepřehlédněte – velká fotogalerie obývacích pokojů

5.do obývací pokojeby se mělo vejít více lidí, než tolik, kolik jich v bytě žije, obývací pokoj je společenská místnost, přijímají se zde návštěvy atp.

6.pokud se nejedná o obývací pokoj v bytě, kde je i pokoj pro hosty, pak je vhodné pořídit takovou sedací soupravu, která umožňuje lůžkovou úpravu

7.stěny obývací pokoje, které sousedí s ložnicí, s bytem neurotického souseda atp., tedy s prostory, kde se vyznává v prvé i druhé řadě ticho a které by mohl často hlasitý provoz obývacího pokoje rušit, je dobré použít pro instalaci pokojové stěny a nebo ještě lépe knihovny, která, je-li plná knih, je ideální zvukový izolant.

8.příjemnou možností je spojit obývací pokoj s kuchyní, ať už natrvalo či např. pomocí posuvných dveří. Vznikne tak jedna velká místnost.

9.podlahová krytina by měla být snadno udržovatelná, v případě koberce je jistě vhodné volit tmavší barvy (skvrny od kávy, vína, popele z cigaret atp. na něm nezanechají takové stopy)

10.stejně jako v jiných částech interiéru, i zde platí velmi praktické a osvědčené: méně je více.

Karel Novotný
Foto archiv autora

24.9.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist