Renovujte svůj dům bezpečně podle těchto tipů

Renovace domu není lehký úkol, bude totiž vyžadovat spoustu vašich fyzických a leckdy také psychických sil. Ať už použijete jakékoli nářadí, nástroje nebo materiály, vždy se snažte být co nejvíce obezřetní. Ochrana zdraví je totiž to nejdůležitější, co by vás mělo zajímat. Abyste se při práci nezranili, je třeba postupovat podle základních pravidel.

titulka-1100x618.jpg Zdroj: Engelbert Strauss

Jedním z nejzákladnějších je nosit vhodný oděv a ochranná pracovní obuv, které najdete u firmy Engelbert Strauss na nohou. Dům rozdělte na pracovní a obytnou část.

Co byste si měli vzít na sebe při renovaci domu, abyste byli v bezpečí?

Vhodné oblečení by mělo zajišťovat bezpečnost a přitom být i komfortní. Jestliže se vám v něm nebude dobře pohybovat nebo vás bude oblečení omezovat v pohybu, pracovní oblečení může být spíše magnetem na nehody než naopak. Co si na sebe vzít? Pracovní obuv, rukavice, kalhoty (dlouhé, měly by zakrývat nohy), bederní pás na ochranu pasu (v případě, že budete přenášet těžké věci) a také stavební přilbu. V závislosti na tom, do jakých prací se pustíte, je vhodné pořídit si také ochranné brýle, které ochrání oči před prachem či létajícími částicemi.

Jaký typ pracovní obuvi existuje?

Veškerá pracovní obuv má jedno společné: je pevná a pokrývá celé chodidlo. Podle norem EU existují celkem tři druhy pracovní obuvi:

  1. Pracovní obuv (norma EN 347) – je to pevná obuv, která ale nemá vyztuženou ochrannou špičku. Označujeme ji písmenem O a dále ji můžeme rozdělit podle toho, jaké má vlastnosti. O1 je pohodlná a má uzavřenou patu. O2 je navíc ještě voděodolná. O3 splňuje předchozí dvě a navíc je odolná vůči propíchnutí. O4 umí navíc ještě ochránit před ropnými látkami (celoplastová obuv). O5 má navíc dezénový podešev.
  2. Ochranná obuv (norma EN 346) – tato už má vyztuženou ochrannou špičku, která ochrání před tlakem a nárazy. Je označena písmenem P a také ji můžeme rozlišit podle vlastností. PB má nezpevněnou patní část. P1 už má uzavřenou patní část a ochrání před nárazem i tlakem. P2 splňuje totéž co P1, navíc je ještě voděodolná. P3 je navíc odolná vůči propíchnutí a má dezénový podešev. P4 disponuje navíc antistatickými vlastnostmi. P5 obsahuje totéž co P4 a navíc ještě dezénový podešev.
  3. Bezpečnostní obuv (norma EN 345) – ochrání ještě před větším tlakem a silnějším nárazem, než ochranná obuv. Označuje se písmenem S. SB znamená, že nemá zpevněnou patní část. S1 už má uzavřenou patní část, antistatické vlastnosti a patří k nejoblíbenějším. S2 je navíc voděodolná, S3 pak ještě odolná proti propíchnutí. S4 disponuje tím, co předchozí obuvi a navíc ještě antistatickými vlastnostmi. Taktéž absorbuje energii v patní oblasti. A nakonec S5 má navíc dezénový podešev (celopryžová obuv).

Jak uspořádat své pracoviště?

Světlo je velmi důležité. Veškeré části, kde se bude pracovat, by měly být dobře osvětlené. Dále je zapotřebí udržovat nářadí či nástroje čisté a na jednom místě. Po skončení práce je vždy vraťte, odkud jste si je vzali a zkontrolujte, že jste je vypojili z elektřiny. Všechny materiály by měly být řádně označené, chemikálie na místech, kde nedojde k jejich vylití. Na pracovišti by měl být také administrativní koutek, kde budou potřebná povolení a stavební plány. Šetřete své zdraví stejně, jako se snažíte šetřit peníze při renovaci.

Zdroj obrázku: Engelbert Strauss

3.11.2022 10:06 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist