Renovace vany? A nebo raději vanu novou?

Současné trendy v oblasti vývoje koupelnového vybavení, se zaměřují spíše na sprchování, ale i tak zůstává podle průzkumů přibližně polovina uživatelů příznivě nakloněna tradiční koupeli ve vaně. Je to pohodlné, komfortní a blízké tradiční kultuře těla spojené s lazebnictvím a relaxací ve vodní lázni. A když je pak taková vana stará, tak co s ní? Vyměnit za novou a nebo nechat zrenovovat?

113490-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Na tuzemském trhu je k dispozici skutečně uspokojivé množství nabídek nejen zboží, ale i služeb, které umí vyřešit problém spojený s renovací vany. V kostce je možné říct, že mezi zajímavá a k doporučení vhodná řešení, patří renovace vany s použitím nového akrylátového jádra.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie van

Renovace, výhody a nevýhody

Pomineme li renovaci v podobě nového nástřiku, jehož povrch si většinou po dvou letech řekne o nástřik nový atd., zbývá v podstatě jediná, ale zároveň zajímavá možnosti, jak ze staré vany udělat vanu novou. V podstatě se jedná o vložení akrylátové skořepiny – nové vany do vany stávající. Montážník povrch staré vany očistí, upraví, pokryje polyuretanovou pěnou, do stávající vany pak vloží nové akrylátové jádro s předem vyříznutým výtokovým otvorem, pak následuje zalištování a začištění hran a je hotovo. Cenný proces trvá cca 4 hodiny a nevyžaduje žádnou stavební úpravu. Po čtyřech hodinách je celý proces u konce, řemeslník si po sobě uklidí a po zaschnutí veškerých použitých tmelů (cca do druhého dne), je vana připravena k užívání. Zvýší se její teplená izolace, akrylát navíc sám o sobě nestudí a uživatelská hodnota takto zrenovované vany je srovnatelná s vanou novou. Cena se pohybuje od 4 – 6 000 Kč v závislosti na velikosti vany. V průměru tedy může uživatel počítat cca s částkou 5 000 Kč, za kterou má v podstatě svou starou vanu s uživatelskými vlastnostmi vany nové.. Akrylátové jádro je možné použít na všechny běžné typy van, tedy smaltovaných či litinových.

Pro nové jádro platí nepoužívat žádné čistící písky, ale pouze jen přípravky určené pro akrylátové povrchy. Standardem je záruční lhůta 24 měsíců.

Těžko hovořit o nevýhodách samotného procesu renovace. Na něm asi není nic špatného. Potíž je její relativní finanční náročnost, protože zcela nová, ale holá vana, tedy bez bočního krytí (panelu) a bez armatur, zkrátka opravdu čistě jen vana samotná, se dá koupit už za 2 000 Kč. Připočteme li montáž, armatury a čelní panel, pak se dostáváme na částku přibližně stejnou, jako v případě renovace. Co z toho tedy vyplívá?
Závěrem

Pokud tedy zájemce disponuje koupelnou, se kterou je spokojený a vadí mu jen oprýskaný smalt vany a zároveň není ochotný podstupovat její vybourávání či demontáž, pak se dá rozhodně renovace doporučit. Pokud ale někdo pořizuje koupelnu novou a má někde ve slepě či jinak k dispozici starou vanou a počítá s tím, že by ji mohl použít a před tím zrenovovat, pak je lépe nechat si takové řešení vymluvit, nic se tím neušetří a v tomto případě je lépe koupit vanu novou.

Jaroslav Zákolanský
Foto firem RADEK ŠMÍD a MIGO, RENOVAN, CHADALIK
11.8.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist