Renovace různých typů fasád – jak na to?

Součástí každé stavby je fasáda. Plní mnoho nejrůznějších funkcí od estetické až po nejrůznější druhy ochrany domu před povětrnostními vlivy a také chrání dům před případným mechanickým poškozením. Jako vše, i fasáda má svou omezenou životnost, a tak vlivem jejího dlouholetého vystavení slunci, vodě, větru mrazu a vlhkosti dochází k jejímu opotřebení a je nutné ji časem renovovat.

129410-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Prvním krokem k úspěšné renovaci narušené fasády je zjištění, zda objekt není postižen pohyby podloží. Stavby si mohou sedat, smršťovat se jejich jednotlivé části anebo vysychají například po povodních. Je nutné se přesvědčit o tom, že trhliny ve fasádě mají pouze statické příčiny, čili jsou již bez pohybu. Zjištění provedeme tak, že přes trhlinu v kolmém směru naneseme sádrový pásek a nejdříve po týdnu provedeme jeho kontrolu. Praskl-li pásek, je nutné zajistit stabilitu stavby, neboť se nejedná o pouhý statický pohyb.

Nastane-li případ, že fasáda vašeho domu vykazuje trhliny kolem rámů oken nebo dveří v místech napojení omítky, musí následovat vyplnění prasklin trvale pružným tmelem, UV odolným nebo přetíratelným barvou.

Velká inspirativní galerie fasád

Ve fasádě mohou být pouze vlasové trhlinky o šířce do 0,2 mm, ty by se měly přetřít impregnací, která je vyplní a zajistí jejich potřebnou odolnost proti případnému pronikání vody. Trhlinky a následně celá plocha se přetře univerzálním základem vyztuženým vlákny. Tím se vytvoří kontaktní můstek pro konečnou povrchovou úpravu.

Po zimě se velmi často zvláště na omítkách domů vystavěných u silnic objevují místa pokrytá šedými mapami solí a také místa s prýskající omítkou. Takové fasády je možné renovovat sanačními omítkami. Ty umožní odvedení vlhkosti ven ze zdiva do ovzduší a současně zajistí ukládání škodlivých solí v omítkové vrstvě. Tento zásah má smysl v případě, že se tím zamezí dalšímu průniku škodlivých solí do samotné konstrukce domu. To bude tedy znamenat kontrolu a případnou opravu střechy, okapů a dešťových svodů a také prověření těsnosti kanalizačních svodů, vyspádování chodníků a v neposlední řadě pro příští sezóny zamezit stříkání slané sněhové hmoty z komunikace přímo na dům. Na současném trhu existuje celá řada nejrůznějších sanačních omítek, které se dělí podle materiálu, stupně účinnosti a místa určení ve stavbě.

Omítky, jejichž povrch je rozrušen dlouhodobým působením UV záření, přirozeným stárnutím a také povětrnostními vlivy, je nutné opatřit zpevňovačem. Pro obvyklé minerální omítky a nátěry postačí zpevňovač omítek. Pro omítky a nátěry obsahující organické pojivo se používá hloubkový základ a pro omítky se silikonovou barvou bude nutné pořídit silikonový hloubkový základ.

Často se na fasádách domů objeví i řasy a plísně, mají-li k tomu příznivé podmínky, kterými jsou vlhkost, závětří a živiny. Nejčastěji se vyskytují na severních fasádách. Šíří se sporami létajícími vzduchem. Lze je odstranit tak, že omyjeme postiženou plochu vodou a poté naneseme sanační roztok s příslušným biocidem, algicidem anebo fungicidem. Jaký z přípravků použít vám napoví stěr vzorku z postižené fasády, který je nutný předem provést a udělat z něj mikrobiologický rozbor na odborném pracovišti. Vhodnou prevencí před napadením domovních omítek plísněmi je protiplísňová úprava fasádních barev a omítek již při jejich výrobě.

Nepřehlédněte! Fasády rodinných domů fotogalerie

Starší domy mají většinu fasád z takzvaného břízolitu. V takovém případě může být dostačujícím ošetřením omítek jejich omytí tlakovou vodou, je možný i přídavek saponátu a poté jejich natření silikonovou barvou. Počítejte však s tím, že spotřeba barvy kolísá v závislosti na hrubosti a struktuře povrchu. Na břízolitu tak bude spotřeba barvy rozhodně vyšší než na hladkém povrchu. Jakmile jsou břízolitové fasády postižené prasklinami, je vhodné jejich fasádu přestěrkovat a přetřít novou barvou nebo omítkovou stěrkou, která díky speciálním přísadám snadno přilne ke starým povrchům a umožní bezproblémové navázání konečné povrchové úpravy. Před úpravami je nutné vždy původní fasádu zbavit nečistot, mastnot a prachu.

Co se úpravy betonových ploch týče, pokud nejsou vnější betonové plochy poškozeny do hloubky anebo dokonce až k výztuži, je možné je vystěrkovat omítkovou stěrkou s jemnější zrnitostí.  Tak získají posléze jednotnou strukturu povrchu a následně je můžete opatřit nátěrem fasádní barvy.

Fasádám se dále věnujeme v našich článcích: „Dřevěné fasády jsou opět módě“ a „Zateplovací fasády jsou nutné pro úsporu energií“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: dynajet.de, skalflex.com, l.rgbimg.com, icscompany.net, blogcdn.com, 20-20homeinspections.com

11.4.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist