Renovace čili „nová“ kuchyň za málo peněz?

Pokud někdo chce vyměnit třicetileté torzo kuchyně za model respektující nejnovější kuchyňské vymoženosti, neměl by o renovaci vůbec uvažovat. Jedinou cestou je výměna celé linky – nemá cenu (lidově řečeno) dávat motor z nejnovějšího mercedesu do karosérie z trabanta. Na staré plechové nebo voštinové skříňky nikdo nová dvířka nenamontuje…

110191-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Pokud ale máte pocit, že korpus vaší kuchyně je zralý pro implantaci nových dvířek, pracovní desky a spotřebičů, pak ovšem neváhejte.

Polepit

Pokud chcete zlepšit vzhled své kuchyně a přitom příliš neinvestovat, zkuste vyměnit vzhled dvířek pomocí samolepicí fólie d-c-fix, kterou koupíte v každém větším papírnictví. Tyto samolepicí tapety se vyrábějí v desítkách vzorů – od imitace dřeva přes kůži až po stříbřitě lesklý kovový vzhled.

Přestože jsou tyto fólie určeny pro řemeslníky-amatéry, první pokusy se nemusí povést. Při nesprávném nalepování hrozí například vznik bublin, pokaždé se také nemusí povést nasadit tapetu rovně. Opravy se provádějí jen obtížně, proto neuškodí začít s částmi dvířek, které nejsou právě na očích.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Vyměnit

Zachovalý korpus skříněk bez problémů snese instalaci nových kuchyňských dvířek. Vzhledem k tomu, že mnohé kuchyně nižších cenových kategorií byly konstruovány tak, že korpus byl smontován z nejlevnějšího bílého lamina, je možné bez újmy na vzhledu osadit ho novými dvířky.

Podle vzoru, který zvolíte, se liší i průměrná cena za čtvereční metr dvířek. Cena za dvířka z lamina o rozměru 60 x 60 cm se pohybují kolem 700 Kč, cena za plná dvířka z masivu se pohybují kolem 4 000 Kč/m2.

Pracovní deska

Výměna dvířek by byla jen neúplným krokem, pokud by nenásledovala výměna pracovní desky. Jen málokdo zřejmě pro starou kuchyň zvolí tak luxusní materiály, jako je žula či umělý kámen. Cena a hodnota podobné desky by zřejmě převyšovala cenu vlastní kuchyně. Za běžný metr kamenné pracovní desky totiž zaplatíte podle druhu kamene od 5 000 Kč výš, pokud jste se zamilovali do umělého kamene (nejběžnější značkou na trhu je Corian či Hi-Macs), budete muset ještě několik tisícikorun za běžný metr připlatit.

Proto zřejmě většina zájemců o rekonstrukci zvolí MDF nebo dřevotřískovou desku potaženou melaminovou fólií. Její výhodou je značná odolnost pro běžnou práci v kuchyni a nízká cena. Za běžný metr zaplatíte podle tloušťky od 800 Kč. Pokud ji budete kupovat v běžném hobbymarketu nebo truhlářství, bez problémů vám tam podle přinesené šablony vyříznou otvor pro dřez či varnou desku. Dnes už zřejmě nikoho nenapadne kupovat surovou desku ukončenou umělou hranou, která se ve vlhkém prostředí kuchyně snadno odlepí. V každém obchodě najdete spíš nabídku desky v postformingovém provedení se zaoblenou čelní hranou, která vydrží déle.

A co dovnitř?

Renovace kuchyně neznamená jen výměnu pohledových částí. Daleko podstatnější změny se týkají vnitřního vybavení kuchyňských skříněk. Mnozí proto místo kosmetických změn, často určených spíše pro oči sousedů a známých, budou uvažovat o vestavbě nového kování, drátěných programů a plnovýsuvů. Ty znamenají v kuchyni technologický pokrok umožňující lepší využití každého volného místa, snazší úklid a udržení pořádku v policích i lepší přístupnost všech pomůcek určených k vaření.

Radek Starý

Foto: Franke, Hornschuch, Koryna a archiv autora

28.6.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist