Relaxace? Čistý vzduch a příjemné tlumené světlo

Jeden z nejefektivnějších způsobů tvorby intimity obytného interiéru, je světlo, tlumené světlo, které je stimulující ke klidu, relaxaci a zároveň tedy dotváří to, co se zvykově nazývá „genius loci“, tedy svého druhu a zjednodušeně řečeno jakou si atmosféru místa. Nejčastěji se dnes píše o relaxaci ve vířivých vanách, ale relaxovat se dá i „na sucho“ a to např. se solnou lampou. Co to je a jak funguje? A funguje vůbec?

Solné lampy jsou v podstatě kusem soli, který má zadlabaný prosto pro světelný zdroj, ať už svíčku či žárovku. Tak, jako jsou léčivé minerální vody, bahenní koupele nebo např. rašelinové či parafínové zábaly, jsou v tomto smyslu léčivé i tyto lampy, přičemž onen na organizmus blahodárný vliv spočívá v postupném uvolňování některých prvků vlivem tepla světelného zdroje a vlivem samotné přítomnosti solného krystalu.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie světel

Objektivní vlivy

Vzduch, který dýcháme, obsahuje mnoho částic různého původu, ať už jsou to např. molekuly kyslíku či jiných plynů, nebo např. tzv. kladné či záporné ionty. Jejich přítomnost a množstevně vyvážený poměr je tím, co se podílí na kvalitě dýchaného vzduchu, přičemž se dá zjednodušeně konstatovat, že přebytek kladných iontů způsobuje únavu a je to právě „polarizace vzduchu“, která je jedním z doplňkových nástrojů psychické i fyzické rekonvalescence u osob trpících např. dýchacími potížemi či alergií.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

Kvalitní domácí čističe vzduchu rovněž podporují udržení rovnováhy kladných a záporných iontů. A právě k vytváření této rovnováhy solné lampy přispívají. Děje se tak ale podobným způsobem, jako kdyby si uživatel nasypal sůl do misky a postavil si jí do pokoje. Pokud ji ucítí, tedy nosem, pak je „ve vzduchu“.

Solné lampy nabízí mnoho prodejců v cenách velmi zhruba kolem 1 000 Kč.

Jaroslav Zákolanský
Foto koros.inshop.cz, solnelampy.cz
9.7.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist