Rekonstruujete panelový byt? Nechte si poradit, vyplatí se to

Rekonstrukce bytu je jinými slovy zvyšování uživatelského komfortu vašeho bydlení. Panelové byty mají ve srovnání s ostatními byty několik nevýhod a specifik, které se ale dají obrátit ve prospěch obyvatelů. Nechte si poradit od architekta. Není to drahé, vyplatí se to a můžete získat pro vás neočekávané a na míru ušité řešení. A jak na to?

Možnosti jsou v podstatě dvě. Buďto navštívíte nějaké interiérové studio a požádáte o vypracování projektu a nebo si na stránkách České komory architektů vyhledáte podle specializace vám vyhovujícího odborníka a s ním si dohodnete schůzku. V obou případech je pak následující postup v podstatě stejný. Pamatujte na to, že investice do vlastního obytného prostoru je investicí do zvyšování kvality vašeho bydlení. Dobře vyřešený byt má i vyšší tržní cenu. Výše honoráře architekta se pohybuje od 7% proinvestované částky, konzultační hodina pak okolo 500-600Kč.

Úvodní rozvaha: než architekta oslovíte

Je dobré si uvědomit, co od nové podoby bytu očekáváte a mít připravené odpovědi na otázky pátrající po způsobu vašeho života. Jinak řečeno, měli byste vědět, co je vlastně vaším problémem tak, aby jej bylo vůbec možné řešit.
Dobré je přinést na první schůzku kromě dokumentace  bytu také např. fotografie z různých magazínů o bydlení, které vás inspirují tak, aby bylo snadné pochopit váš styl a vkus. Je vhodné být otevřený a komunikativní.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

Co klient získá?

V první řadě je možné se dohodnout na vypracování ideového plánu bytu. Ten představuje zevrubnou „mapu“ obytného interiéru s vyznačenými kusy nábytku a s poznámkami o materiálovém či barevnostním řešení. Konkrétní nábytek, konkrétné textilie, koberce, vybavení koupelny atd. si pak už klient musí sehnat a vybrat sám. Pokud se tedy spokojíte s tímto řešením, pak zbývá už jen dohodnout s architektem honorář, který se může pohybovat dle náročnosti kolem 5 000Kč.
Druhá standardní možnost spočívá ve vypracování kompletního projektu, který se od ideového návrhu bude lišit tím, že nábytek už bude vybraný, stejně jako ostatní vybavení bytu, bude vypracovaná dokumentace případných stavebních či jiných úprav a většinou bude předjednána i nějaké stavební firma. Jinými slovy, jedná se o kompletní servis, za který zákazník zaplatí min. 7% z proinvestované částky. Pokud bude adaptace stát 500 000Kč, pak se odměna pro architekta bude pohybovat někde kolem 35 – 45 000 Kč.

Má to smysl obracet se na architekta?

Odpověď je jednoznačně kladná. Je to investice do kvality vlastního bydlení a ta se vždy vyplatí. Navýšení rozpočtu rekonstrukce o honorář architekta není nijak dramatické, u proinvestované částky 500 000Kč je to v průměru 40 000 Kč, za které člověk získá vyladěný byt. Je to stejné, jako když si koupíte auto za 500 000Kč a pak váháte, zdali utratit ještě dalších 40 000Kč a zvýšit tak výkon a bezpečí a nebo jestli raději nechat investici 500 000Kč nezhodnocenou a dál jezdit bez vyladěného motoru s výkonem nižším, než odpovídá ceně vozu.
Red.
foto Meritalia, interiorinternet.com, TV Prima
11.9.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist