Rekonstruovat architektonický skvost bylo jako restaurovat Porsche

Kemper house je jedním z několika málo domů, které v Evropě v sedmdesátých letech postavil legendární architekt Richard Neutra. Před časem lety získal nové majitele, kteří se rozhodli, že jej vrátí do původní podoby, a to do posledního detailu.

schueco_richardneutrahaus_0012_1_1_bild_8-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Schüco; Foto: Frank Peterschroeder

Richard Joseph Neutra byl legendární architekt rakouského původu, který studoval mimo jiné i u věhlasného Adolfa Loose.

Ve dvacátých letech emigroval do USA. Působil hlavně v Kalifornii a hrál klíčovou roli při utváření kalifornské architektonické scény 50. a 60. let. Jeho stavby dodnes inspirují generace architektů ať už štíhlými pohledovými liniemi jeho návrhů s plochými převislými střechami a velkými plochami oken a vodních prvků, které propojují architekturu s okolím, nebo zajímavým uspořádáním místností v dispozici budovy.

Na sklonku života se vrátil do Evropy, kde navrhnul osm domů. Mezi nimi i vilu pro rodinu Kemperových, kteří ho po pouhých osmi letech prodali. Bohužel druzí majitelé provedli několik necitlivých zásahů do stavby.

Když byl dům v roce 2016 nabídnut k prodeji, Manfred a Sarah Heringovi neváhali a hned jej koupili. Majitelé společnosti Early 911S se zabývají renovací vozů Porsche. Jako milovníci starých věcí vědí, jak jim vrátit původní podobu a funkci, i když to není vůbec snadné.

Pod neustálým dohledem

Během rekonstrukce noví majitelé v domě bydleli. Sice jim to přineslo jisté nepohodlí, ale na druhou stranu jim jejich každodenní přítomnost dala možnost nepřetržitého dohledu nad probíhajícími pracemi.

„Během rekonstrukce jsme se každý den něco naučili,“ vysvětluje Manfred Hering. „Velkou pomocí byly staré plány a snímky z doby výstavby, jakož i návštěvy nedalekého Pescherova domu od Richarda Neutry, který zůstal z velké části v původním stavu.“

Nadčasová dispozice funguje i dnes

Původní návrh spočíval ve třech odstupňovaných částech stavby, které jsou volně propojeny na pozoruhodném pozemku na kopci v Gelpetalu. Jejich hlavní předností byl typický znak Neutrových staveb, tedy nadčasová otevřená dispozice a naprosté propojení interiéru s exteriérem.

Na ploše 380 metrů čtverečních nachází vše, co by člověk mohl potřebovat – od místnosti pro au-pair až po pánský pokoj. Velký otevřený obytný prostor je i dnes srdcem domu a je orientován do zahrady. Skleněná průčelí od podlahy ke stropu s velkými posuvnými skly ruší hranice mezi interiérem a exteriérem.

Typické jsou Neutrovy pergoly s „pavoučími nohami“ neboli podpěrnými střešními nosníky, které vystupují z fasády a rozšiřují obytný prostor do přírody.

Kuchyně s přilehlými technickými místnostmi je orientována do vnitřního dvora a březového háje, zatímco soukromé prostory s ložnicemi a koupelnami se nacházejí v prvním patře.

Pouze bývalý krytý bazén získal nové využití jako místo pro prezentaci nejlepších modelů z firemní kolekce vozů Porsche.

Renovace si vyžádala mnoho inovací

Největším výzvou bylo přizpůsobit prosklené části stavby současným požadavkům. Zejména velké pevné zasklení a posuvné prvky s extrémně tenkými rámy a sloupky si vyžádaly nejednu inovaci.

Společnosti Alubau Puhlmann a Schüco společně vytvořily speciální konstrukci, která splňuje konstrukční požadavky na velkoformátové jednotky a zároveň usnadňuje ruční ovládání posuvných dveří pomocí štíhlých klik.

Kvůli speciální štíhlé konstrukci bylo zvoleno dvojité zasklení a dvoukolejnicové provedení posuvných prvků. Bezkontaktní snímače proudu pro uzamykací body jsou integrovány do úzkých vnějších rámů, zatímco pro těsnicí profily byla použita 3D tiskárna.

Povedlo se?

Pět let od začátku rekonstrukce vypadá Kemper House stejně hrdě a elegantně jako v době svého vzniku. Majitelé jsou spokojeni a uvádějí, že díky doslovné rekonstrukci je dům dokonalý tak, jak je, a na původním návrhu by nic neměnili.

13.1.2022 11:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist