Rekonstrukci bazénu zvládnete i svépomocí

Za pár týdnů přijdou teploty vhodné na koupání, a tak je nejvyšší čas uvést bazén do pohotovosti. V první řadě obhlédněte technický stav domácího koupaliště a zhodnoťte se, zda nepotřebuje celý nebo jeho část opravit. Do menší renovace se můžete bez obav pustit sami. Jaké možnosti máte k dispozici?

shutterstock_99954494-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Oprava betonového bazénu

Výdrž betonu je sice dlouhá, přesto se na něm časem podepíše střídání teplot, vlhkost prostředí a další faktory. Oprýskaná barva a opadané dlaždice ale nejsou nic moc. Naštěstí renovaci betonového bazénu zvládne i šikovný kutil.

Nejprve opravte bazénovou konstrukci. Oklepejte veškerý nesoudržný beton a stěny zahlaďte vyrovnávací hmotou. Poté odstraňte praskliny. Musí se takzvaně sešít – tedy vyplnit hmotou, která zaručí pevné spojení švů. Vhodný je například epoxid. Opravené stěny natřete penetračním nátěrem, stěny navlhčete (je dobré uchovávat zbytkovou vlhkost méně než 4 %) a naneste hydroizolační vrstvu. Stěny se dají izolovat různými přípravky, ale vždy si dejte práci alespoň se dvěma vrstvami nanesenými s odstupem 24 hodin. Do rohů a koutů bazénů použijte izolační pásku.

Jakmile vytvrdíte poslední vrstvu hydroizolace, můžete dát bazénu finální nátěr nebo položit nový keramický obklad. Nezapomeňte vybrat takové dlaždice, které jsou pro bazény vhodné a ideálně přímo k tomu určené.

Tip! Spárování obkladu vyžaduje epoxidovou spárovací hmotu. Na lepení používejte flexibilní lepidlo.

Pozor na slunce!

Plastový bazén je nejčastěji vyroben z polypropylenu. Pro svou jednoduchost a relativně nízkou výrobní cenu je oblíbeným společníkem mnoha rodinných zahrad.

Problémy koupacích nádrží z plastu spočívají v tom, že jsou bazény svařené z plastových desek, které jsou náchylné na teplo – mají totiž mimořádně vysokou tepelnou roztažnost. Ve chvíli, kdy na stěny nádrže praží horké letní slunce, se jeho objem zvětšuje. To je ovšem záležitost pouze vrchního dílu bazénu, protože ten spodní je chlazen vodou. Proto dochází k různým vyboulením stěn a následnému popraskání.

Čtěte také:

„Pokud svítí slunce, nemělo by se domácí koupaliště z plastu vůbec vypouštět, mohlo by totiž dojít k vyboulení dna a popraskání i tam. Toto poškození už nezachrání ani ta nejlepší technologie,“ prozrazuje František Janák, opravář bazénů.

Tip! Pokud plastový bazén teprve vybíráte, kupte takový, který má na stěnách dostatečně silné výztuže, které podobnému poškození částečně brání.

U laminátu záleží na výstupní kvalitě

Výroba laminátových bazénů je technologicky velmi náročná. Kromě správné teploty je třeba dodržet i vlhkost vzduchu. Nedostatek laminátu v případě koupacích nádrží spočívá v takzvané osmóze gelu. Na vnitřní hladké lesklé straně se začnou dělat malé i velké bouličky. Ty následně praskají, což může vést k odloupnutí celé vrstvy.

Univerzální řešení pro plast i laminát

Vždy mějte na paměti, že je dobré se nejprve poradit s odborníkem, který vám doporučí ten nejvhodnější způsob modernizace právě pro váš bazén. Máme tu ale jedno univerzální a dostupné řešení.

Pokud neplánujete bazén stěhovat, ani měnit jeho rozměry, zvládnete renovaci bez náročného bourání, a to tak, že ho vyvložkujete „těžkou“ bazénovou fólií. K tomuto účelu lze použít například fólie Cefil nebo AlkorPlan. Poskytnou vám nejen odolnost proti zvětrávání a hnilobě, ale jsou i oděruvzdorné a antibakteriálně ošetřené. Jejich homogenní povrch nedovolí, aby se ve vašem bazénu nadále usazovaly jakékoli nečistoty. Fólie jsou variabilní, dají se aplikovat na všechny bazény, které jsou zabudované v zemi a mají pevné stěny. Nezáleží přitom, jakým způsobem a z jakého materiálu byly vyrobeny.

Výhodou bazénové fólie je i dostupné provedení. Vybrat si můžete z velkého množství barev a vzorů. Na schody nebo vstup do bazénu můžete využít protiskluzové verze. Montáž fólie je rychlá a jednoduchá a životnost se deklaruje až na 20 let.

 

 

4.5.2022 7:18 | autor: Martina Gillichová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist