Rekonstrukci bazénu zvládnete i svépomocí

Nejste spokojeni se stavem svého bazénu? Chátrající venkovní bazén nejenomže nevypadá dobře a neslouží svému účelu. Může být i nebezpečný. Malé děti nebo domácí zvířata se mohou o ostré hrany uvnitř ošklivě poranit. Pojďme se podívat, jaké možnosti renovace máte k dispozici.

Kompletní oprava a rekonstrukce vyžaduje zkušenosti odborníka. Důležitý je současný stav a technologie, která byla při výrobě bazénu použita. Podle toho vybere a navrhne nejvhodnější způsob rekonstrukce bazénu nebo jeho opravy. Současná technologie umožňuje takové opravy, které životnost bazénu prodlouží o mnoho let.

Je můj bazén vhodný pro renovaci?

Kvalitní řemeslník dokáže opravit takřka všechny druhy bazénů. Pojďme se podívat na nejčastější druhy venkovních bazénů, na jejich nedostatky a způsoby, jak je vylepšit.

Oprýskaný a nevzhledný betonový bazén

Stavěl betonový bazén ještě váš dědeček? Výdrž betonu je dlouhá, přesto se na něm časem podepíše střídání teplot, vlhkost prostředí a další faktory. Oprýskaná barva a opadané dlaždice ale nejsou nic moc. Naštěstí renovaci betonového bazénu zvládne i šikovný kutil.

Nejprve opravíme bazénovou konstrukci. Tedy oklepeme starý a nedržící beton. Všechny stěny je třeba zahladit vyrovnávací hmotou. Poté odstraňte praskliny. Musí se takzvaně sešít – tedy vylít hmotou, která zaručí pevné spojení švů. Vhodný je například epoxid.

Opravené stěny natřete penetračním nátěrem, stěny navlhčete (je dobré uchovávat zbytkovou vlhkost méně než 4 %) a naneste izolační vrstvu. Stěny se dají izolovat různými přípravky, stěrkami ale nikdy nezapomeňte, že je třeba izolaci provést nejméně ve dvou vrstvách a jedna vrstva zasychá minimálně 24 hodin. Do rohů a koutů bazénů se hodí použít izolační pásku.

Jakmile vytvrdíme poslední vrstvu hydroizolace, můžeme dát bazénu finální nátěr nebo položit nový keramický obklad. Nezapomeňte vybrat takové dlaždice, které jsou pro bazény vhodné a ideálně přímo k tomu určené.

Tip! Spárování obkladu vyžaduje epoxidovou spárovací hmotu. Jistě nechcete, aby vaše spáry brzy podlehly bazénové chemii. Na lepení používejte flexibilní lepidlo.

Pomoc! Popraskal nám plastový bazén

Plastový bazén je nejčastěji vyroben z polypropylenu. Pro svou jednoduchost a relativně nízkou výrobní cenu je oblíbeným společníkem mnoha rodinných zahrad.

Problémy plastových bazénů spočívají v tom, že bazén je svařen z plastových desek, které jsou náchylné na teplo – mají totiž mimořádně vysokou tepelnou roztažnost. Ve chvíli, kdy na bazén praží horké letní slunce, se jeho objem zvětšuje. To je ovšem záležitost pouze vrchního dílu bazénu, protože ten spodní je chlazen vodou. Proto dochází k různým vyboulením stěn a následnému popraskání. Pokud svítí slunce, neměl by se plastový bazén vůbec vypouštět, mohlo by totiž dojít k vyboulení dna a popraskání i tam. Toto poškození už nezachrání ani ta nejlepší technologie.

Tip! Pokud plastový bazén teprve vybíráte, snažte se vybrat takový, který má na stěnách dostatečně silné výztuže, které podobnému poškození částečně brání.

Popraskaný laminátový bazén

Výroba laminátových bazénů je technologicky velmi náročná. Kromě správné teploty je třeba dodržet i vlhkost vzduchu. Nedostatek laminátového bazénu spočívá v takzvané osmóze gelu. Na vnitřní hladké lesklé straně se začnou dělat malé i velké bouličky. Ty následně praskají, což může vést k odloupnutí celé vrstvy.

Univerzální řešení?

Vždy mějte na paměti, že je dobré se nejprve poradit s odborníkem, který vám doporučí ten nejvhodnější způsob modernizace právě pro váš bazén. Máme tu ale jedno univerzální a dostupné řešení.

Pokud neplánujete bazén stěhovat, ani měnit jeho rozměry, zvládnete renovaci bez náročného kopání a bourání. Dát bazénu novou fasádu znamená v tomto případě vyvložkovat „těžkou“ bazénovou fólií. K tomuto účelu lze použít například fólie Cefil nebo AlkorPlan. Poskytnou vám nejen odolnost proti zvětrávání a hnilobě, ale jsou i oděruvzdorné a antibakteriálně ošetřené. Jejich homogenní povrch nedovolí, aby se ve vašem bazénu nadále usazovaly jakékoli nečistoty. Fólie jsou variabilní, dají se aplikovat na všechny bazény, které jsou zabudované v zemi a mají pevné stěny. Nezáleží přitom, jakým způsobem a z jakého materiálu byly vyrobeny. Životnost jedné fólie je neuvěřitelných 20 let.

Výhodou bazénové fólie je i dostupné provedení. Vybrat si můžete z velkého množství barev a vzorů. Na schody nebo vstup do bazénu můžete využít protiskluzové verze. Fólie je finančně nenáročná. Její montáž je rychlá a jednoduchá.

Péče a prevence

Nezapomeňte, že i moderní a opravený bazén čas od času vyžaduje preventivní opatření a péči. Díky bazénovým doplňkům se váš bazén stane vyhledávaným místem vašich dětí i návštěv. Filtraci, protiproudy, tepelná čerpadla, solární panely, tepelné výměníky, elektrická topení, bezchlorové úpravny vod v podobě UV lamp – to vše je třeba pravidelně kontrolovat.

Drobné opravy

I přes veškerou snahu se nám občas může podařit bazén poškodit. Drobnými úpravami vrátíte vše do původního stavu. Nevěříte?

Poškozenou fólii řešíme pomocí speciální záplaty. Během její aplikace ani nemusíte z bazénu vypouštět vodu. Některé firmy ji dodávají přímo s bazénem. Fólii, která je prasklá nebo zcela poškozená, je třeba nahradit novou.

Vyměnit lze i prasklou kovovou vzpěru nebo krycí plachtu. Nefungující doplňková zařízení, jako je filtrace, ohřevy vody a podobně, je ale lepší svěřit do rukou odborníkům.

Stavíte bazén? Potřebujete povolení. Ptejte se na forum.living.cz

Text: Martina Gillichová
Foto: pinterest.com, Shutterstock

12.4.2016 4:18

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist