Rekonstrukce? Se sádrokartonem ji stihnete rychle

Po krásném a teplém létě jste se vrátili ze zahrad a teras zpátky domů a čím víc času tam trávíte, tím více si uvědomujete, že by váš byt či dům potřeboval pořádnou rekonstrukci. Jenže v této rychlé době není času nazbyt. Poradíme, jak vše stihnout v přijatelném termínu, a ještě si práci užít.

habito_h_aplikace-1100x618.png Zdroj: Saint-Gobain

Potřebujete změnit dispozici, přebudovat koupelnové jádro nebo udělat z jednoho pokoje dva a říkáte si, že to nemáte šanci stihnout? Chyba lávky, stačí jen zvolit jiné materiály, než jsou ty klasické, které znáte. Zapomeňte na složité a pomalé stavění a rekonstruování s cihlami či pórobetonovými tvárnicemi, zkuste použít sádrokarton. Práce s ním je jednoduchá, jde velmi rychle od ruky a zvládnete ji i vy sami.

Výhody sádrokartonových desek:

  • nízká hmotnost,
  • rychlost – není třeba ztrácet čas čekáním na schnutí, tvrdnutí malt a omítek jako u tradiční výstavby,
  • jednoduchá manipulace a snadná instalace,
  • není nutné složitě vysekávat drážky pro elektroinstalace a vodoinstalace,
  • můžete je použít do každé místnosti, včetně těch, kde jsou vyžadovány přísnější protipožární pravidla nebo do koupelen, kde je zase zvýšená vlhkost.

Rekonstrukce koupelny

Děsíte se sádrokartonu v koupelně? Nemusíte! Jen je potřeba vybrat ten správný, který je určený pro koupelny, a tudíž je impregnovaný. Od ostatních sádrokartonů se liší barvou, není totiž klasicky bílý, ale zelený. K tomu, abyste přestavěli koupelnové jádro pomocí sádrokartonových desek, nebudete díky jeho lehkosti potřebovat stavební povolení ani statický výpočet.

Můžete si vybrat hned z několika desek, které lze do koupelny použít. První z nich je klasický impregnovaný sádrokarton typu H2, případně RigiStabil či Rigidur. Všechny tyto desky jsou vhodné do místností se zvýšenou vzdušnou vlhkostí a občas mokrou podlahou. Hodí se do koupelen, sprch nebo sušáren. Pokud je v místnosti omezená možnost větrání, nebo nemá okna vůbec, pak si vezměte na pomoc desku Glasroc H, která se hodí i do trvale vlhkých prostor se zvýšeným rizikem výskytu plísní. Pro zavěšení koupelnových skříněk a zrcadel můžete také využít impregnované desky Habito H®, které jsou vysokopevnostní a bez problémů udrží skříňky i poličky bez výztuh.

Desky se připevňují pomocí šroubů na nosnou konstrukci z ocelových profilů, která se snadno instaluje a práce jde krásně od ruky. Pokud byste si sice chtěli udělat rekonstrukci sami, ale přece jen by se nějaká ta rada hodila, nechte se od profesionálů proškolit. Prima školu suché výstavby pořádá třeba společnost Rigips a nabídku kurzů najdete zde.

Příčky a předělení místnosti

Sádrokartonové desky oceníte i v případě, že potřebujete rozčlenit místnost příčkou. Použít můžete klasické bílé desky, které splňují nezbytné požadavky na akustiku. Nebo sáhněte po Modrých akustických deskách, které, jak už název napovídá, tlumí hluk výrazně lépe a mnohdy předčí i klasické materiály, jako je cihla. Součástí Modrých akustických desek je i technologie Actviv´ Air®, která trvale odstraňuje až 70 % formaldehydu ve vnitřním ovzduší.

Použít opět můžete i vysokopevnostní sádrokarton Habito® H, na který pak budete moci připevňovat bez obav poličky a další nábytek. Díky tomu, že lze do desek Habito® H kotvit většinu břemen obyčejným vrutem do dřeva přímo do desky a bez potřeby hmoždinek, je i převěšování předmětů velmi snadné. Jednoduše vyšroubujete vruty a malé dírky snadno zatmelíte sádrovým tmelem Rigips.

Další kouzla se sádrokartonem

Sádrokartonové desky můžete použít také v případě, že máte ve staré bytové zástavbě vysoké stropy, což v současné době znamená vyšší náklady na vytápění. Nebo chcete skrýt nevzhledný původní strop a zároveň skrýt instalace světel či chlazení a topení, pak použijte sádrokarton ke konstrukci podhledů.

Pokud máte hlučné děti nebo sousedy, pak i tady bude vaším parťákem sádrokarton.Sáhněte po modré akustické desce a vytvořte předsazenou stěnu, která místnost skvěle odhluční.

Věděli jste, že sádrokarton lze použít i na podlahy? K dostání jsou speciální podlahové dílce RigiStabil E25, které fungují na principu polodrážky a vy tak můžete mít podlahu hotovou velmi rychle. Suché podlahy lze používat ihned po vytvrzení lepidel, zpravidla jsou pochozí po cca 12 až 24 hodinách. Nedá se to srovnat s dobou, kterou byste museli čekat při klasickém vylití podlahy. Po instalaci podlahy můžete na desky použít vámi vybranou běžnou podlahovou krytinu a je jedno, jestli to bude koberec, plovoucí podlaha, dřevěná podlaha, lino nebo dlažba.

Pokud vás rekonstrukce pomocí sádrokartonu zaujala a zajímalo by vás, na kolik přijde, máte možnost si celou rekonstrukci propočítat na kalkulačce tady.

17.1.2023 1:59 | autor: Redakce | zdroj: Redakce ve spolupráci se Saint-Gobain

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist