Rekonstrukce půdy – směle do ní, odmění se vám skvělým výhledem!

Naskytla se vám příležitost zrekonstruovat půdu, která byla určená spíše k odkládání starých věcí po babičce, lyží, k věšení prádla nebo k životu holubů? Je v zanedbaném stavu a vy máte strach, co s ní? Investovat do půdních prostor se ale rozhodně vyplatí! Čeká na vás originální bydlení se spoustou prostoru a úžasnými výhledy.

132613-1100x618.jpg Celá galerie 22 Zdroj: archiv redakce

Nemusíme si nic nalhávat: zrekonstruovat půdu tak, aby z ní bylo útulné, čisté a světlé bydlení, vás bude něco stát. Peníze, síly i čas. Mnohdy je třeba počítat s rok trvající rekonstrukcí. Pokud se do takového projektu pustíte, chce to pořádný elán. Výsledek na sebe však nenechá dlouho čekat.

Rekonstrukce půdy přináší nečekané možnosti
Půda
je výborná svojí rozlohou. Obyčejný byt 3+kk mnohdy dosahuje 70 metrů čtverečních, v novostavbách možná atakuje stovku. Byt takových dispozic v půdních prostorách však může dosáhnout skoro dvou set čtverečních metrů, a to i s příjemným zpestřením – s pokoje ve vyvýšeném prostoru.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

Především je dobré si uvědomit, že při rekonstrukci půdy je třeba počítat s jediným – s téměř neomezeným prostorem, který je mnohdy přímo škoda dělit. Předsíň, kuchyň, jídelna a obývací prostor tak mnohdy splynou v jednu místnost, kterou ale můžete umně rozdělit jednotlivými trámy.

Neomezený prostor – hlavní výhoda půdního bydlení
Pokoje
už bude třeba oddělit i stavebně, i když v současné době jsou i otevřené prostory v celém bytě oblíbené. Vznikají pak prostory na bydlení pojmenované jako lofty. Pokud je vám ale tak moc otevřený prostor proti srsti a zároveň byste přesto otevřenost půdy chtěli alespoň trošku využít, nebojte se lehkých průsvitných dveří, které do prostoru výborně zapadnou.

Než se však pustíte do dispozičního řešení, je třeba provést důležité stavební úpravy. Pokud je půda ve starším domě, jistě své odvedla vlhkost, ale i dřevomorka, proto je důležité zpevnit podlahy. Stejně tak trámy nebývají v bůhvíjakém stavu. Nezapomeňte, že rekonstrukce půdy by měla i s trámy počítat a nechat je v místnostech vyniknout. Jsou zajímavým nejen stavebním, ale i estetickým prvkem.

Okna vedoucí nikam

Dalším oříškem mohou být okna. Hygienici doporučují, aby alespoň jedno bylo ve výšce minimálně 140 centimetrů, a to i z důvodu kontaktu s okolím. Přestože bývají půdy okny doslova poseté, což je důležité z hlediska světla, které tmavému a rozsáhlému prostoru dodá život, mnohdy je problém vidět z nich dolů na ulici. To ale často kompenzuje výhled na zbytek města nebo hory v dáli.

Dejte pozor, abyste měli alespoň nějaká okna ve vertikální poloze. Střešní okna totiž nemohou zůstat přes noc nebo přes nepřítomnost nájemníků otevřená, protože hrozí, že v případě deště, naprší do bytu. V létě se navíc takové bydlení může stát doslova skleníkem.

Proč se do rekonstrukce půdy pouštět
Přesto všechno však půdní prostory zůstávají vyhledávanými místy pro bydlení především mladých lidí. Originalita, se kterou je možné rekonstrukci provést, totiž vždycky zvítězí nad stinnými stránkami, kterých ve výsledku vůbec není mnoho. Na půdě navíc vítězí ještě jedna věc – pohodlí.

další inspirace pro vaše bydlení ve článku Jak zařídit byt pro mladý pár: 2+kk bohatě postačí!

Martina Tlachová
Foto: NY Times, organizingla.com, afarrerbettyhandyman.com, thebighouseco.com, defakto.cz, howstuffworks.com, b2architecture.eu, waveavenue.com, truebuild.biz, avforums.com, jphlofts.co.uk, ukhomeimprovement.co.uk, convertlofts.com, kablanuk.co.uk, ashdownarchitects.co.uk, expressloftconversions.co.uk, expertroofing.co.uk, smithsofbromley.org.uk, atticdesigns.co.uk, lbcontractors.co.uk, avforums.comloft-conversions.com

19.7.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist