Rekonstrukce kanceláře: černobílá kombinace a korek

V práci většina z nás tráví převážnou část dne. A přestože se rádi vracíme domů, kde to chceme mít co nejútulnější, na vzhled kanceláře tak velký důraz neklademe. Ba naopak. Není žádnou výjimkou, že je nám to úplně jedno, v jakém pracovním prostředí pobýváme. Věřte, že to je ale velká chyba. Pokud se rozhodnete pro změnu, najdete inspiraci v následujícím článku v podobě jedné zajímavé proměny kancelářských prostor. Autory jsou architekti Jiří Nosek a Alena Valová z pražského ateliéru KVARTÝR.

01_kvartyt_kancelar_vaclavska-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: Filip Györe

Dva v jednom

Kancelář pro SVÚM reality v administrativní budově ve Václavské ulici v Praze byla původně koncipovaná jako osobní kancelář pro mladou manažerku. Ta si přála rozdělit stávající obchodní plochu na dvě samostatně fungující jednotky s vlastním vchodem a sociálním zázemím.

Ve větší části, kam se dá vejít přímo z ulice, zůstala specializovaná prodejna s papírenským zbožím. Z menšího prostoru orientovaného do vnitrobloku vznikla navrhovaná kancelář.

Okno nahradily vstupní dveře

Především bylo potřeba zajistit do kanceláře přístup přímo ze dvora. Proto bylo nutné ubourat stávající okenní parapet a vzniklý otvor osadit dřevěnými vstupními dveřmi, které stylově a barevně korespondují se zbytkem budovy. Výškový rozdíl mezi dvorem a úrovní podlahy v kanceláři se podařilo překlenout exteriérovým ocelovým schodištěm s rozšířeným prvním stupněm, kde se najde místo i pro květináč.

Proti vstupním dveřím vzniklo zázemí nové kanceláře, kterou lze v případě potřeby oddělit pomocí mohutných posuvných dveří, osazených do vestavné pojezdové lišty v podhledu. Za těmito dveřmi se nachází kuchyňka a toaleta.

Vládne zde minimalismus a černobílý kontrast

Kuchyňka je zařízena minimalisticky, ale s ohledem na potřeby uživatelky. Bílý nábytek doplňuje pouze korkové obložení a černé detaily. Tyto materiály a motivy se prolínají celým interiérem.

Toaleta je charakteristická kontrastem bílé a černé. Běžný bílý obklad kladený na vazbu díky černému spárování vytváří zajímavou geometrickou strukturu stěny. S minimálními náklady tak vznikl netradiční efekt.

Kancelář se obešla bez bourání

Hlavní prostor kanceláře nevyžadoval zásadní stavební zásahy. Díky velkým oknům vedoucím do dvora je místnost příjemně světlá. K případnému zastínění slouží lehký průsvitný závěs. Jeho výhodou je, že sice propouští dostatek světla na práci, ale zároveň zajišťuje i potřebnou intimitu pracovního prostoru, který je bohužel situován do rušného dvora.

Betonový trámový strop dodává interiéru osobitý charakter. Původní teracová podlaha byla ponechána na chodbě a v zázemí kanceláře. Ostatní prostory pokrývá béžový celoplošný koberec, který eliminuje kročejový hluk a zároveň celý prostor zútulňuje.

Tematicky pojatá stěna má styl

„Hlavním prvkem prostoru se stala graficky pojatá stěna. Náplň firmy zabývající se pronájmem a správou nemovitostí byla inspirací pro její ústřední motiv. Grafik a umělec Matyáš Prošek do ní vnesl stylizované ruce investorky pokládající budovy firmy SVÚM reality do centra stověžaté Prahy. V horizontu linie města je zakomponována kruhová nástěnka, která je jedním z použitých korkových doplňků návrhu,“ uvádí architekti..

Inspirace městem se odráží i ve zvoleném způsobu osvětlení, které může evokovat představu pouličních lamp zavěšených mezi městskými činžáky.

Nakonec je všechno jinak

„Celkový koncept měl být podpořen i vestavnou skříní s relaxační nikou ve tvaru domu. Na realizaci této položky bohužel nedošlo, a tak je původní myšlenka hůře čitelná. V místě plánované skříně si klientka umístila kožená křesílka a betonový konferenční stolek,“ prozrazují architekti.

Během realizace projektu se však rozsah působnosti zadavatelky rozšířil a zrekonstruovaný prostor tak nakonec slouží jako jednací místnost a sdílená kancelář pro potřeby celé společnosti SVÚM reality. Z tohoto důvodu byl původní pracovní stůl nahrazen velkým jednacím stolem z laminované desky s černě lakovanými ocelovými podnožemi. K pohodlnému sezení slouží černé skořepinové židle.

„Přes všechny peripetie a změny během projektu nakonec vznikl svěží mladistvý interiér, ve kterém je radost pracovat,“ uzavírají architekti z ateliéru Kvartýr.

19.2.2019 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist