Rekonstrukce jádra? To není problém!

Rekonstrukce bytového jádra je jeden velký krok směrem ke zvýšení komfortu vašeho bydlení. V panelových bytech to platí dvojnásob, protože původní jádra byla umakartová. Celé to trvá 5-10 dní. Zaplatíte velmi zhruba 100 000Kč a vaše pohodlí bude po dobu rekonstrukce omezené. Ale stojí to za to.

Pokud se mluví o rekonstrukci bytového jádra, míní se tím vytvoření – vyzdění vnitřní stěny jádra, položení obkladů stěn, běžně i podlahové krytiny a pochopitelně ukotvení a napojení vany, stejně jako umyvadla a toalety. Je to práce pro dva řemeslníky cca na 5-10 pracovních dní! Pokud vám někdo slibuje rychlejší provedení, pak buďte opatrní a sledujte, zdali svou práci odvádí poctivě. Cena realizace se nedá zobecnit a je to stejné, jako se ptát po ceně rodinného domu, který může stát dva a nebo deset miliónů. Velmi zhruba vás ale nové jádro (tedy koupelna + toaleta) vyjde cca 100 000Kč vč.běžných zařizovacích předmětů. Někdo to zvládne jistě levněji, někdo zaplatí klidně dvakrát tolik, protože má větší koupelnu a nebo si pořídí dražší vanu či jiné vybavení atd.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

Nejčastější nejasnosti v otázkách a odpovědích

Je potřeba získat na rekonstrukci jádra stavební povolení?

Ano a pokud není byt váš, pak také povolení jeho majitele. Jsou ale firmy, které vše vyřeší za vás.

Jaké další administrativní úkony či jiné „papírování“ s rekonstrukcí souvisí?

Musíte mít zmíněné stavební povolení a pak také provést kolaudaci a získat revizní zprávy. S tím si ale nelamte hlavu, tedy pokud nebudete rekonstrukci provádět samy, což se rozhodně nedoporučuje.  Ptejte se firmy, u které uvažujete provedení rekonstrukce, zdali tyto věci umí a dokáže. Pokud nedokáže, pokud není oprávněna vydávat revizní zprávy atd. , pak běžte raději jinam. Jinak řečeno: nekomplikujte si život.  Vždyť musíte obstarat stavebního povolení, technické zprávy a navazující dokumentace, statické posouzení, vyjádření hasičů a hygienika …..atd. Firma musí mít oprávnění pro provádění staveb, jejich změn a odstraňování dle živnostenského zákona….nechte to na profesionálech (a nebo si na to vezměte dovolenou).

Bude po celou dobu rekonstrukce odpojená voda?

Ano, tedy pouze v koupelně a na pár nezbytných hodin také na toaletě, ovšem vše závisí na způsobu řešení jádra. Připravte se ale na týden, kdy bude váš komfort omezen. Ideální je léto, kdy se může většina rodiny být na dovolené a pak se vrátí do nového

Karel Holý
Foto Jiří Pařízek- rekonstrukce bytových jader, Ideal Standard

7.5.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist