Rekonstrukce balkonu v zimě? Proč ne!

Naplánovat rekonstrukci balkonu či lodžie vč. položení nové dlažby na některý ze zimních měsíců lze právem považovat za minimálně nepraktický krok či jinak neuvážené počínání. Máte – li však tento prostor zasklený a tím pádem i zateplený a vnitřní teplota v tomto prostoru neklesne pod +5 oC, není se čeho obávat. Jedinou diskutabilní otázkou pak zůstává, zda si práci uděláme sami, nebo ji zadáme odborníkům.

(Zdroj: archiv redakce)

Balkón rozhodně patří k nejvíce namáhaným konstrukcím stavby. Platí to zejména v případě zimních měsíců a to v součinnosti s vlhkostí, potažmo s mrazem. Rozhodnete – li  se tedy rekonstrukci provádět v tomto období, je nutné zabývat se celou problematikou právě s ohledem na eliminaci účinnosti těchto dvou faktorů. Je tedy nutné zaměřit se zejména na izolaci, správné položení dlažby a také na volbu oplechování. Platí, že na betonový podklad patří izolace. Nejlépe drenážní fólie, na níž nanášíme přibližně 5 cm silnou vrstvu betonového potěru. Je třeba myslet na dilatace, především s ohledem na šířku balkónu a na velikost (formát) pokládané dlažby. Vždy začínáme od okraje balkónu, kam nejprve nalepíme balkónový okapový profil s kompenzačními otvory. Na vyzrálý a izolovaný podklad se poté pomocí flexibilního lepícího tmele naklade mrazuvzdorná dlažba, která se posléze zaspáruje flexibilní spárovací hmotou. Těmito spárami sice do podkladu vsakuje určité procento vlhkosti (vody), ta však vyteče po drenážní fólii ven.

 
Informace na obalech

Při výběru materiálu je především vhodné pečlivě prostudovat „manuál“ na obalu. Ještě lepší je informace získaná přímo od profesionálů, tedy od řemeslníků některé z obkladačských firem. Použijeme – li stěrkovou izolaci (hodí se především na menší plochy), velmi důležitým faktorem je vyzrálost podkladu zamezující popraskání. Na vyspádovaný podklad (směrem k zábradlí, přesněji k okapovému profilu) nejprve naneseme první vrstvu stěrkové izolace a necháme ji řádně vyschnout. Na okraj balkónu nalepíme balkónový okapový profil a do koutů pak koutovou pružnou pásku. Posléze naneseme druhou vrstvu stěrkové izolace (celková spotřeba se pohybuje okolo 3 kg/m2). Izolační vrstvu opět necháme řádně vyzrát a pak na ni nalepíme dlažbu, kterou úplně nakonec zaspárujeme. Pružným tmelem (silikonem) tmelíme styk dlažby a soklu a styk dlažby a balkónového okapového profilu, položeného o 5 -10 mm před okrajem dlažby.

Balkony – velká inspirativní fotogalerie

Rekonstrukce balkonu v zimě? Proč ne!
Rekonstrukce balkonu v zimě? Proč ne!
Rekonstrukce balkonu v zimě? Proč ne!
Rekonstrukce balkonu v zimě? Proč ne!
Rekonstrukce balkonu v zimě? Proč ne!
Rekonstrukce balkonu v zimě? Proč ne!
Rozhodně izolovat

Trh nabízí hodně typů fólií, ale zdaleka ne všechny se hodí pod dlažbu a na venkovní použití. Rozlišujeme izolační folie a separačně – izolační folie. Na nevyzrálé podklady nebo na větší plochy použijeme vždy separační folie, které nepropustí napětí z podkladu do dlažby. Pod nimi není třeba provádět dilatační spáry. Tyto fólie jsou vhodné i v konstrukcích teras, pod nimiž se nachází obytná místnost a kde nestačí jedna izolační vrstva. Jinou variantou jsou separační desky z extrudovaného polystyrenu v různých tloušťkách. Mohou být opatřeny z obou stran síťovinou a jejich výhodou je i přínos k částečnému zateplení balkónu. Dlažbu můžeme klást také na terče z plastu, gumy nebo betonu. Balkón se pak svým způsobem „chová“ jako střecha.

 
Lepení do izolace

Zde se jedná  o speciální hmoty na bázi polyuretanu. Technologie se používá hlavně při opravách balkónů, na nichž došlo k výraznému protékání. V tomto případě se většinou nanese tenká izolační vrstva a do ní vlepíme dlažbu. Nesmíme ovšem zapomenout na dilatační lišty. Důležitá je kvalitně provedená práce. Spádová vrstva musí být vždy rovná, pečlivě vyhlazená a vyzrálá. K úplnému vyzrání dochází až po několika dnech. Pokud lepíme slinuté dlaždice do flexibilního tmele, použijeme vždy metodu oboustranného lepení. Na ukončení balkónu pro odvedení vody od čela, použijeme speciální ukončovací balkónový profil. Pro tmelení nepoužíváme silikonový, ale polyuretanový tmel nebo tzv. modifikovaný silikon. Zábradlí se nikdy nekotví přes provedené izolace, lépe je kotvit přímo z čela, případně ze spodu balkónu. Osvědčilo se také uchycení do stěny a položení opěrné nožky přes patku přímo na dlažbu.

Foto archiv autora

Pavel Hluchý

Publikováno: 27.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Nechte vyklíčit muškáty pomocí této jednoduché metody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co dělat, když nám už vyklíčily muškáty?

Vyrobte si držák na sklenice nebo utěrku ze starého harampádí

Staré harampádí nemusí skončit na skládce. Vytvořte si držák na sklenice, utěrku či vařečky, anebo dekorace jako stojany na svíčku.

Naučte se quilling dekorace za papíru

Návod na výrobu quilling dekorací z papíru je jednoduchý a opravdu skvělý

Jak zachránit starou alej

Návštěva Ringhofferovy aleje s Václavem Větvičkou a povídání o udržování alejí podél cest

Pěstování petrklíčů

Pěstování petrklíčů

Karlozor a pokácený smrk místo vrby

Víte jak se řekne rusky vrba? Vrba. A jak se řekne rusky smrk? Smrk. Hmmm. Ale i tak se řemeslníkům podařilo místo vrby pokácet smrk. A to nějak Karel nemůže rozdýchat. No ani se mu nedivíme.

ČTĚTE DÁLE

Křídové barvy přemění starou kuchyň na novou ve stylu Provence
Křídové barvy přemění starou kuchyň na novou ve stylu Provence

Rekonstrukce

Jestliže jsme se rozhodli pro renovaci staré kuchyně, malování kuchyňských skřínek je pro nás ideální volbou. Za minimální náklady získáme novou kuchyň.

Zelenou střechu pořídíte z dotací. Hodí se na novostavby i rekonstrukce
Zelenou střechu pořídíte z dotací. Hodí se na novostavby i rekonstrukce

Rekonstrukce

Zelené střechy se díky svým zajímavým vlastnostem dostávají do popředí zájmu. Krom toho, že mají výborné tepelně izolační vlastnosti a přispívají tak k tepelnému komfortu uvnitř domů, zlepšují klima měst, zadržují srážkovou vodu i prachové částice a prodlužují životnost střechy. Nově je lze hradit z programu Nová zelená úsporám.

Jednoduše hravé podkroví
Jednoduše hravé podkroví

Rekonstrukce

Jednoduché tvary, přírodní materiály a potlačená barevnost charakterizují proměnu podkroví ve vzdušný a moderní interiér.

Jak ušetřit při rekonstrukci domu
Jak ušetřit při rekonstrukci domu

Rekonstrukce

Rekonstrukce je náročná nejen realizačně, ale hlavně finančně, zvlášť v dnešní době, kdy rekordně rostou ceny stavebních a izolačních materiálů. I tak je stále investice do vlastního bydlení tím nejlepším způsobem, jak uložit peníze a v dlouhodobém horizontu se vždy vyplatí.

Vyplatí se rekonstrukce starého domu? Finančně určitě ne
Vyplatí se rekonstrukce starého domu? Finančně určitě ne

Rekonstrukce

Koupě starého domu staví nové majitele před otázku, zda ho zrekonstruovat, nebo raději zbourat a postavit nový, zcela podle svých představ. Z finančního hlediska se určitě vyplatí druhá varianta. Rekonstrukcí ale zachováte část historie a neopakovatelnou atmosféru starého domu. V rozhodování vám pomůže poznat skutečný stav stavby a rozsah nutných oprav.

Vyhněte se zbytečným chybám při rekonstrukci! Víme, které to jsou
Vyhněte se zbytečným chybám při rekonstrukci! Víme, které to jsou

Rekonstrukce

Je jedno, jestli plánujete rekonstrukci domu či bytu. V obou případech můžete udělat některé chyby, které vám zkazí nejen náladu, ale leckdy zatíží i vaši peněženku. Přečtěte si, kdy nejčastěji zapálení majitelé nemovitostí v touze po lepším bydlení chybují.

Velká proměna domu za minimum peněz a jen za tři týdny? Jde to!
Velká proměna domu za minimum peněz a jen za tři týdny? Jde to!

Rekonstrukce

Před designérkou Lucií Volfovou, která je známá tím, že dokáže za minimum peněz vytvořit originální, krásné interiéry, stál nelehký úkol. V rekordním čase 3 týdnů se měla postarat o návrh nového designu domu a zajistit kompletní realizaci do posledního detailu. Jak se jí to povedlo?

Horská chalupa má zabudovaný krb a saunu s vířivkou
Horská chalupa má zabudovaný krb a saunu s vířivkou

Rekonstrukce

Také vás inspirovaly krásné letní dny a vy jste zatoužili po pobytu na venkově? Možná vás zrovna napadlo, že byste si mohli pořídit chalupu. A třeba právě následující ukázka zrekonstruovaného domku v Krkonoších bude tím správným impulzem k tomu, abyste začali sledovat nabídku realitních kanceláří a po zrealizované koupi se pustili do podobně úspěšné rekonstrukce, jako je tato. A co si budeme povídat – málokterý starý dům, který je na prodej, bývá v ideálním technickém stavu.

Architekti pro sebe zrekonstruovali malý domek. Výsledek vás uchvátí
Architekti pro sebe zrekonstruovali malý domek. Výsledek vás uchvátí

Rekonstrukce

Pro sebe s citem a respektem zrekonstruovali architekti dům v nejznámější brněnské dělnické kolonii. Výsledek rozhodně stojí za vidění jako inspirace, jak k rekonstrukcím historických objektů.

Práci se sádrokartonem zvládne každý
Práci se sádrokartonem zvládne každý

Rekonstrukce

Při rekonstrukci bytu, ale také při budování novostaveb, saháme stále častěji po sádrokartonu. Důvodem, proč stoupá jeho obliba, je nejen jeho nízká cena, ale také jednoduchá montáž. Jak si s ním poradit?

Podívejte se, jak podlaha změnila celý byt
Podívejte se, jak podlaha změnila celý byt

Rekonstrukce

Pojďte se s námi podívat na jednu velmi povedenou proměnu starého domku z televizního pořadu Jak se staví sen. Proměnou prošla kuchyně, obývací pokoj s ložnicí i pokoj pro mladou slečnu.

Jak na rekonstrukci koupelny s omezeným rozpočtem
Jak na rekonstrukci koupelny s omezeným rozpočtem

Rekonstrukce

Asi nikoho nepřekvapí, že rekonstrukce koupelny vyžaduje velkou investici. Podle našich zkušeností se pohybuje od dvě stě až po čtyři sta tisíc (a opravdu luxusní zařízení vás může stát i mnohem víc). Vzhledem k tomu, že se jedná o významný výdaj, doporučujeme prostudovat efektivní nápady na přestavbu koupelny, než dělat chyby a riskovat, že ve finále nebudete spokojeni.