Rekonstrukce a opravy parketových podlah

Dřevěné parketové podlahy jsou zpravidla stále hezké, i když nás zlobí svým vrzáním nebo mají jiné neduhy. Obvykle je nám líto se jich nevratně zbavit, a tak volíme nejrůznější opravy a rekonstrukce jako možné způsoby uvedení těchto podlah do co nejlepšího stavu. Někdy postačí pouhé vyspárování, vybroušení a následné natření lakem či olejem nebo voskem. Jindy je bohužel nutné celou parketovou podlahu rozebrat a k opravám převézt do specializované dílny.

119461-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: archiv redakce

Parketou nazýváme nejčastěji obdélníkový nebo čtvercový panel z tvrdého dřeva, dekorativně sestavený, pokládaný jako nášlapná vrstva podlah. V současnosti se vyrábějí parkety ve tvaru dlouhých tabulí, kterým se občas nesprávně říká lamely. Jejich horní vrstvu tvoří výřez z dýhy nebo lamely tloušťky 6 mm. Proto jsou lamelové parkety například třílamelové, dvoulamelové atd.

Lakování parketových podlah probíhá v několika krocích. Nejdříve se musí aplikovat lak základní, který impregnuje dřevo a zabrání vnikání laku do spár mezi parketami. Jestliže totiž lak zateče mezi jednotlivé podlahové dílce nebo parkety, dojde k jejich slepení. To je zcela nežádoucí, neboť způsobí, že podlaha nemůže správně pracovat v celé své ploše. To se v případě teplotních nebo vlhkostních podmínek v místnosti projeví výskytem nepřiměřeně velkých spár. Základní laky jsou proto často používány v tixotropní konzistenci a mohou být nanášeny stěrkou. 
 
Na základní lak se aplikuje jedna nebo i více vrstev vrchního laku. Vrchní laky mohou být v lesklém, pololesklém nebo matném provedení. Výhodou lakování je získání vyšší odolnosti povrch u parket než umožňuje přirozená tvrdost vybrané dřeviny. Mezi nevýhody patří uzavření dřeva, které tím pádem nedýchá.

Podlahy – velká inspirativní fotogalerie

U starých dřevěných podlah je nejprve nutné zkontrolovat stav dřevěné konstrukce.  Může být totiž napadena plísní, dřevokaznými houbami, nebo hmyzem, a poté je nutné zajistit cirkulaci vzduchu okolo krajů podlahy. Desky je zapotřebí připevnit velmi pevně, vyplnit praskliny akrylátovým tmelem, očistit a jako adhezní můstek aplikovat pro vyrovnávací vrstvu základní nátěr. Takovýto základní dvousložkový nátěr na bázi epoxidové pryskyřice neobsahuje rozpouštědla a je vhodný zvláště k úpravě hladkých a nenasákavých povrchů.

Dřevo jako podlahový materiál má své výhody v dlouhé životnosti. Podle výšky nášlapné vrstvy se dají dřevěné podlahy několikrát renovovat, mají určitou toleranci k přiměřeným změnám vlhkosti a  nabízí se několik variant jejich povrchové úpravy.

Prudké změny klimatu nejlépe snáší podlahy, které jsou ošetřené voskem anebo lakem. V tomto případě jsou snazší i lokální opravy, jelikož opravované části se rychleji sjednotí s částmi okolními. Lak je na údržbu méně náročný, ale prudké změny teploty a také vzdušná vlhkost na něm mohou napáchat mnohem větší škody. Lak obvykle nesnese prudké rozpínání dřeva a praskne po celé délce parkety. Složitější je u lakovaných parketových povrchů i provedení lokálních oprav například při poškrábání.

Ať se jedná o parkety, nebo o dřevěná prkna, jejich povrchová úprava by měla být provedena vždy.

Někdy dojde k tak silnému poškození parketových podlah, že je zapotřebí je rozebrat a opravit dílensky. Jednotlivé segmenty, dílce či prkna je nutné uvolnit od prken slepé podlahy. Zároveň je nutné označit také každý díl značkou odpovídající označení na zaměřovacím výkresu. Při převozu, pokud je to jen trochu možné je potřeba udržet parketové dílce pohromadě. Lze je například přelepit páskou. Na začátku oprav se pak rozdělí dílce na opravitelné a neopravitelné. U parketových desek skládaných z vlysů se nejčastěji celý prvek rozebere a poté znovu složí a slepí s doplněnými chybějícími částmi. Ještě složitěji probíhá oprava dvouvrstvých respektive intarzovaných parket, kde se prvky nášlapné vrstvy kombinované z různobarevných dřevin lepí na podkladní desky. V některých případech je nutné připravit některé tyto desky zcela nové. 


V případě, že není nutné anebo potřebné podlahu rozebírat, je zapotřebí opravit ji v rámci možností na místě. Opravné zásahy spočívají ve vyčištění, v případě potřeby v impregnaci napadených částí pomocí injektáže aplikovaných fungicidů anebo insekticidů, podle druhu napadení podlah. Často je nutné také doplnění chybějících dílců, případně jejich vyjmutí a očištění a zpětné vlepení.
 
Štěrbiny větší než 2 – 3 mm je nutné vyspárovat. Tmelení není tak vhodné, jelikož seschlý tmel se stejně časem uvolní. Menší spáry se ponechávají přiznané, bez vyplňování. Vždy je na místě použít pro rekonstrukci v místě náhrady nebo doplnění stejné dřeviny, jako jsou ty původní.  Jedná se o to, že budou mít nejbližší kresbu i barevnost, která se dá případně ještě upravit mořidlem.

Problematikou dřevěných podlah se dále zabýváme v našich článcích s názvy „Máte doma parkety? a „Co se starou podlahou?

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: st.houzz.com, harrisonbuildingservices.co.uk, abismed.ru, parquetry.com, coreflooring.co.uk, midland-floors-doors.com, paulsfloors.co.uk, ambiencehardwoodflooring.co.uk,hmcflooring.com, envisionhomeperformance.com, atdg.com, fixityourself.com, kahrsprofessional.com ,marquet-parquet.co.uk

19.4.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist