A co řekl Milán k ložnicím?

Salon nábytku v Miláně minimálně na rok potvrzuje udaný směr a také určuje ten nový. Pokud jde o intimní část bytu sloužící odpočinku, jde spíš o potvrzení tendencí, které se ukázaly v loňském roce.

01_instabilelab_the-dreamma-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: Salone Internazionale del Mobile Milano

Víte, jak jsme vám referovali o postelích a ložnicích po loňském Salonu? Mimo jiné jsme psali: „Jsou tvarově spíš skromné, nic nepřehánějí. Nejvíc si snad designéři pohrávají s čelem, které se buď zaoblí dovnitř, nebo lehce sroluje, případně ho tvoří rovnou pohodlné polštáře.“

V podstatě to všechno platí, stejně jako platí shrnutí z loňska, že „… tím trendem je přece jen účelná jednoduchost.“

Na pohled měkká

Ale abychom řekli také něco jiného, můžeme poukázat na dvě hlavní podoby současných lůžek. Ta první je celočalouněná, měkce zaoblená postel, jejíž čelo tvoří vzhledově „velký měkký polštář“ v jednom kuse přes celou šířku dvojlůžka, eventuálně – tak jako dřív – dělený na dvě části. Tam, kde se výrobci drží klasického čela, ubrali na mohutnosti i výšce, objevily se i postele, které mají (staro)nově čelo úplně nízké. A rozhodně ubylo snah o prohýbání, spíš se uplatní štepování nebo čalounické knoflíky.

Na tenké noze

Druhá podoba místa na spaní se drží celkové tendence k subtilnosti. Postel je posazena na vzhledově lehké základně s tenkými nohami. Většinou ji doplňují noční stolky s podobnou konstrukcí. V porovnání s celočalouněnými postelemi sahajícími až na zem působí tato lůžka opravdu velice nehmotně a určitě se mnohem víc hodí do malých místností a do malometrážních bytů vůbec. Na ně se přesně hodí výše zmíněná charakteristika: účelná jednoduchost.

Zatímco u postele jako takové ale nejvíc záleží na kvalitě roštu a matrace, vzhled a charakter ložnice tvoří kromě lůžka hlavně povlečení, plédy a přehozy. K této obecně známé poučce se teď přidává další. Atmosféru dělá to, co je na stěně. A znovu se musíme zmínit o tapetách, kterým už nestačí jen být a uplatnit se, ale mají svou vlastní kategorii pro různé místnosti, tedy i pro ložnice. Pro vaši představu sem pár těch ložnicových přidáváme a jen o tapetách připravujeme samostatný materiál.

25.6.2018 5:30 | autor: Vladimíra Storchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist