Recept na každou skvrnu

Přestože nás výrobci bombardují reklamami na nejdokonalejší prací prostředky, občas se stane, že se prádlo prostě nevypere. Pak nezbude, než se uchýlit k starým „babským“ receptům. Snad i vám pomůže několik lety osvědčených receptů, jak na skvrny.

Inkoust, propisovací tužka, lihový fix
Látku položte skvrnou na savý papír a z rubu vlhčete technickým nebo čistým lihem. Rozpuštěný inkoust se vpíji do savého papíru, proto je třeba po chvíli vždy papír posunout.


Žvýkačka

Na žvýkačku nakapte odlakovač na nehty a opatrně ji odstraňte. Osvědčilo se také žvýkačku zchladit kostkou ledu. Jakmile ztvrdne, z látky se lehce odloupne.

Dehet, asfalt

Rozpustíte terpentýnem a vytřete čistým hadříkem. Pak se doporučuje okamžitě prát.

Vosk

Opatrně seškrabte tupou hranou nože, pak látku vložte mezi dva savé papíry a přežehlete. Žehličku nastavte na nejnižší teplotu, vosk se rozpouští již při 50 až 65 °C. Rozpuštěný vosk se vpije do savého papíru. Zbytek vosku odstraníte terpentýnem nebo technickým benzinem.

Víno, ovocné šťávy, čaj, káva

Skvrnu nejprve čistěte studenou vodou a mýdlem na praní, poté látku namočte na 10-15 minut do roztoku kávové lžičky boraxu (vodnatý tetraboritan sodný) v 1/4 litru teplé vody.

Borůvky

Čerstvou skvrnu okamžitě vyperte pod tekoucí vodou. Na zaschlé skvrny pomůže peroxid vodíku s velmi nízkou koncentrací nebo ocet.

Červené víno

Čerstvou skvrnu ihned zasypte solí, nechejte chvíli působit a poté přeperte
v teplé vodě.

Tráva

Skvrna se čistí hadříkem namočeným v benzinu nebo metylalkoholu.

Špená

t

Skvrnu potírejte rozkrojenou bramborou, dokud nezmizí. Potom vymáchejte ve vodě.


Lak na nehty

Látku položte skvrnou na savý papír a z rubu nakapte na skvrnu odlakovač na nehty. Ten se vpíjí do savého papíru spolu s rozpuštěnou barvou, proto je třeba vždy po chvíli savý papír posunout nebo vyměnit.

Čokoláda

Zchlaďte ji a opatrně tupou hranou nože seškrabte. Se zbytkem si již moderní prací prášky poradí. Čerstvou skvrnu ošetříte tak, že místo posypete solí a vytřete mokrým hadříkem. Velmi staré a odolné skvrny se doporučuje potřít hodinu před praním glycerinem.

Kakao

Skvrna od kakaa se nejlépe vyčistí roztokem čpavku.

Krev

Čerstvou skvrnu od krve vyperte ve studené vodě s trochou kuchyňské soli. Zaschlá krev se dá odstranit směsí zředěného peroxidu vodíku s trochou amoniaku. Nelze použít na barevné a silonové látky.

Rez

Skvrnu podložte bílým savým hadříkem a vymačkejte na ni šťávu z poloviny citronu. Šťávu z citronu pak posypte solí a nechte hodinu působit. Nakonec opláchněte a vyperte.

Raden Starý
foto firem Ecover, Cif a www.pro-interier.cz

31.1.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist