Realizace venkovské obytné kuchyně – jak to dělají profesionálové

Tento týden vám přinášíme realizaci obytné kuchyně vesnického domu. Postupy však můžete využít i v městském domě nebo větším bytě. Jak si s proměnou poradili profesionálové?

Kuchyň je řešena atypicky, ale dispozičně správně a provozně velice funkčně. Prostorové uspořádání není jen v úrovni podlahy, ale i v úrovni stropu.

Prostor pro vaření – musí umožňovat vaření, pečení a přípravu jídel včetně doprovodných funkcí (mytí nádobí a kuchyňských nástrojů, jejich uskladnění atp. Šířky skříněk jsou často v modulech 30, 45, 60, 90 cm. Podle funkce rozeznáváme:

•    a) pracovní kuchyně – samostatná místnost určená pouze k vaření, pečení a k přípravě jídel včetně doprovodných funkcí. Podlahová plocha je min. 5-8 m2 dle kategorie bytu.
•    b) kuchyně s příležitostným stolováním – pracovní kuchyně rozšíření o prostor nutný pro příležitostné stolování členů domácnosti
•    c) kuchyně s úplným stolováním – pracovní kuchyně rozšířená o prostor nutný pro současné stolování všech členů domácnosti min. 6-12 m2 dle kat. bytu
•    d) kuchyně obytná – kuchyně s úplným stolováním rozšířená o prostor potřebný pro plnění některých funkcí obývacího pokoje min. 12 m2

Prostor pro uskladnění potravin se navrhuje jako spížní komora nebo spížní skříň
•    musí být větrán
•    musí být umístěn dál od oteplujících těles (komín, topení, sporák,…)
•    musí být chladná místnost bez vytápění

Dispozice:

Realizován interiér celého domu ve vesnickém prostředí, hodně spojený s přírodou. Bytový architekti prováděly návrh rekonstrukce celého domu, jeho vnější a vnitřní barevnou úpravu a vybavení v celém rozsahu. Kuchyň má atypický tvar, který zvětšuje pracovní plochu. Jídelní stůl rozděluje obytnou zónu na dvě části, jídelní a odpočinkovou v podobě menšího sezení s televizí. Kuchyň má veškerou možnou vnitřní výbavu, jako výsuvnou potravinovou skříň, plnovýsuvy se samo-dovíráním, vestavěné drátěné programy aj.

Provoz:

Z provozního hlediska je zajímavým detailem rozšiřující se stůl, který uzavírá kuchyňský prostor. Jeho dělící „čárou“ je jídelní stůl, který je tak pohodlně přístupný jak pro přípravu, tak pro úklid po stolování.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Barevnost:

Na fotografii je hlavní kuchyň v kombinaci ledově zelené a javor světlý. Celek je doplněn o barevnou zelenou stěnu na jedné straně a zelené dekorační závěsy na straně druhé. Barevná úprava v zelinkavé barvě je provedena s technikou firmy OIKOS zvanou spatolato. Dekorační látky na oknech jsou laděny k barvě dřeva kuchyňské linky.

Osvětlení:

Kuchyňská část je snížena sádrokartonem se zapuštěným osvětlením. Ostatní osvětlení kuchyně je řešeno klasickými bodovkami a zářivkami.

Dekorace oken:

Dekorace oken jsou rozděleny na malá kuchyňská okna a velká francouzská okna v obývací části. Malá okna jsou řešena jako dvojtyče se záclonou sestřiženou do šikminy. Obě okna jsou k sobě zrcadlově otočena. Dekorační látka je navržena k barvě dřeva. Francouzská okna mají záclony i závěsy řešeny klasicky až na zem. zavěšení je na klasické dvojtyče montované do stěny.

Autor: Ing.Karel Smejkal
Foto: Ateliér Styltex

Realizaci kuchyně vám přinesl Atelier Styltex, který se zabývá komplexním řešením interiérů a exteriérů budov

19.10.2010 11:30 | zdroj: moderní kuchyně inspirace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist