Inspirace anglickým stylem: Realizace rodinného domu v Újezdě

Díváte se rádi na anglické seriály a obdivujete tamní interiéry a úctu k tradičnímu bydlení? Pak se vám bude líbit tento dům, který jakoby z nich vypadl a při tom ho najdete na pražském Újezdě.

3pohled-ze-zahradyhu35gqta1460459530-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: Rostislav Zapletal

Začalo to bouřlivými diskusemi

Aby moli architekti Josef Smutný a Miroslav Peterka z ateliéru ilex design s.r.o. nakonec říct, že se jim podařilo naplnit známé pravidlo: „Nejlepší klient = spokojený klient“, stálo je to nejen hodně úsilí, ale také věnovali spoustu času diskusím o tom, jak vrátit ztracené kouzlo rodinnému domu na Újezdě.

Majitelé měli původně v plánu jen úpravy v interiéru, ale nakonec po úvodních diskusích s architekty rozhodli o celkovou přestavbu rodinného domu, která by nahradila stavebně nekvalitní konstrukce z 90. let minulého století.

Tyto debaty mezi stavebníky a staviteli nakonec skončily kompletní rekonstrukcí, při níž z domu zbylo pouze pár nosných zdí.

Majitel chtěl dům propojit se zahradou

Díky rekonstrukci se naplnily představy klienta o bydlení i z vizuálního pohledu. Na původním místě zůstaly pouze zahradní bazén a krb. Předmětem zadání byla tedy kompletní změna obytného prostoru, splňující současné požadavky rodiny s tím, že by měla nárokům na kvalitní bydlení vyhovovat třeba i za 20 let.

Nový dům měl lépe korespondovat s okolím a být propojen se zahradou. Na svém místě a ve svém prostoru zůstal jen bazén. Majitel inklinuje ke konzervativnímu způsobu bydlení, takže vyžaduje, aby celý dům dokonale vyhovoval jeho potřebám a návykům.

Variabilní jsou pouze dětské pokoje

Zásadní bylo vyřešit a domyslet prostory pro děti, jejichž prostorové a etické návyky se během následujících 10 let budou samozřejmě výrazně proměňovat. V domě se proto nacházejí již mnohokrát vyzkoušené a pro rodinné domy se zahradou nezbytné prostory, jako je praktická velká koupelna přístupná do zahrady či prostorný vstup s technickým zázemím.

Za určitý pokus o vytvoření nového neověřeného prostoru by šlo považovat rozšíření domu do verandy. Zazděním jediného okna v původním obytném prostoru se pokusili architekti zajistit absolutní klid v dané místnosti. Osvědčilo se druhotné prosvětlení přes „polozdi“ z celoprosklené verandy. Samozřejmostí bylo vybudování dostatečného množství úložných prostor.

Interiér byl od počáteční studie navrhován současně se stavbou a je propracovaný do každého detailu. Převýšení patra umožnilo architektům zajímavé pohrávání s okenními otvory a jejich velikostmi. Výsledkem je pečlivý výběr přírodních obrazů, výhledů do zahrady i okolí.

15.9.2020 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist