Realizace obývacího pokoje – jak to dělají profesionálové

Pro mnoho lidí obývací pokoj znamená místo, kde je sedací souprava a televize. S tím můžeme souhlasit. Prostor však není jen místem, kde se setkává rodina, odehrávají se zde také schůzky s přáteli a  proto kromě funkčnosti nesmíme zapomínat i na estetické hledisko. Obývací pokoj je tedy sedací souprava, televize a dekorace, kterými můžeme myslet například koberce, záclony a závěsy, nábytek.

128394-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Při samotném návrhu je nejlepší postupovat od tzv. komunikačních čar. Vezměte si půdorys pokoje a spojte dvěma čarami všechny dveře v místnosti tak, jak se budete pravděpodobně pohybovat. Velice rychle zjistíte, kam nemůžete dát žádný nábytek. Naopak Vám vzniknou plochy, kam nábytek umístit můžete a odtud se většinou začíná. Čím více dveří v místnosti, tím hůř.

Dispozice:

Obývací pokoj je dostatečně veliký, aby umožnil klasickou sestavu – velkou rohovou sedací soupravu s protější stěnou vybavenou televizí. Prostor je dominantně zaměřený na pocit pohodlí, který je „doprovázen“ nízkým nábytkem. Konferenční stolek je zároveň úložným prostorem. Prosvětlení místnosti zajišťuje prosklená stěna. Obývací pokoj dále pokračuje do jídelny a kuchyně přes opticky snížený strop.  Obývací pokoj je součástí celého kompletu kuchyň – jídelna – obývací pokoj. Prostor je dostatečně veliký, proto nikde nevzniká pocit stísněného prostoru. Veškeré komunikace jsou nadstandardní. Za základní barvy v této místnosti byly vybrány kombinace vínové s bílou. Jako změkčující prvek je použito světlé dřevo. Nejtmavší – vínová stěna. Je správně zaplněna nábytkem, který její „sílu“ tlumí.

Podlaha:

Podlaha je vždy v interiéru nejosvětlenější plochou, proto může být tmavší, než okolí. V tomto případě je ale plovoucí podlaha laděna do podobného odstínu jako dřevěný nábytek. Kusový koberec u sedací soupravy je zase designově „propojen“ s barevností a dekoracemi oken. Kusové koberce jsou nejlepším řešením pro zútulnění prostorů, kde by celoplošný koberec jen zvyšoval náročnost údržby.

Nepřehlédněte – velká fotogalerie obývacích pokojů

Osvětlení:

Centrální stropní osvětleníje zajímavě členěné. Linie světel tak „nabourává“ pravoúhlost celého prostoru. Police celého interiéru jsou podsvětleny diodovým světlem. Vedle sedací soupravy je intimní stojací lampička.

Dekorace oken:

Jako závěsný systém je použita klasická garnyž s čelem v barvě světlá. Uvnitř je klasická dvojkolejnička, ve které jsou zavěšeny jak záclony, tak závěsy. Závěs je jednobarevný vínový, záclona je bílý voils vertikálními proužky. Jelikož se jedná o starší byt, zvolila designérka variantu úplného zakrytí oken až k podlaze. Tím prostor získal na důstojnosti, ale zvýšil náklady na vytápění nešťasným zakrytím topení.

Autor: Ing.K.Smejkal Ph.D.
Foto:atelierstyltex.cz

Realizaci obývacího pokoje vám přinesl Atelier Styltex, který se zabývá komplexním řešením interiérů a exteriérů budov.

14.9.2010 2:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist