Realizace obytného přízemí – jak to dělají profesionálové

V současné době je trendem propojování kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem. Rodina tak může trávit více času pohromadě a také propojením třech místností vznikne velký, ničím nepřerušený prostor. Jak realizaci obytného přízemí zvládli profesionálové?

128706-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Jedná se o realizaci interiéru řadového rodinného domu. Zákazník si přál jednoduché, čisté, spíš technické řešení prostoru. Kuchyň je v maximální míře vybavená kvalitním kováním a spotřebiči, ale tvarově je jednoduchá s maximálním důrazem na účelnost.

Typologické požadavky pro obytné přízemí:

Takový prostor, kde se předpokládá nejdelší doba pobytu lidí přes den, by měl být orientován na J, JZ. Prostor kuchyně by měl být dostatečně osvětlen a odvětrán. Světlá výška 2,5 m.

Dispozice:

Předěl mezi kuchyní a ostatním prostorem je řešen podloženým barem. To je bar ve výšce jídelního stolu s barovými židličkami, také s výškou běžných židlí, které umožňují přisednutí na rychlé jídlo nebo kávu a zároveň pohodlí standardních výšek  pro stravování. Na tento bar navazuje jídelní prostor s masivním stolem a velice hezkými jídelními židlemi z české výroby pro export. V obývací části již zbývá velice málo místa, takže bylo využito na pohodlnou sedací soupravu, ze které je dobrý pohled na krbová kamna i na televizní sestavu. Obytný prostor je doladěn hlavně výraznými barvami a rozdělen podlahovou krytinou s šikmou pokládkou na část kuchyňskou a obytnou.   S barevností interiéru je sladěno i samonosné schodiště, které je rovněž z javoru.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Provoz:

Z provozního hlediska se jedná o propojený třech prostorů kuchyně – jídelny – obývacího pokoje s otevřeným schodištěm. Takové provázání je provozně logické a napomáhá zvětšovat pocit z vlastního prostoru, který není „zatížen“ stěnami. Dělení jednotlivých provozně dispozičních celků je realizováno jednak vybavením, ale také skladbou podlahy.

Barevnost:

V kuchyni jsme se dohodli na provedení javor světlý a černo-stříbrná. Obytný prostor je doladěn hlavně výraznými barvami a rozdělen podlahovou krytinou s šikmou pokládkou na část kuchyňskou a obytnou. S barevností interiéru je sladěno i samonosné schodiště, které je rovněž z javoru.

Osvětlení:

Osvětlení je v kuchyni řešeno bodovým osvětlením, v jídelně a obývací části je použito závěsné světlo. Zajímavostí je intimní osvětlení stropu nad obrazem v obývací části za sedačkou.

Dekorace oken:

V tomto interiéru byly vhodně použity dřevěné horizontální žaluzie, které zastoupily jak funkci stínící, tak i dekorativní a tím přispěly k otevřenosti celého prostoru.

Autor: Ing.Karel Smejkal
Foto: Ateliér Styltex
Realizaci kuchyně vám přinesl Atelier Styltex, který se zabývá komplexním řešením interiérů a exteriérů budov


 

9.11.2010 10:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist