Realizace kuchyně – jak to dělají profesionálové

Pokud jste se již dostali do situace, kdy jste zařizovali kuchyň, pak možná budete souhlasit, že muži a ženy mají rozdílné požadavky nejen na celkový vzhled kuchyně, ale i na její funkčnost a rozmístění spotřebičů. Architekt Karel Smejkal z Ateliéru Styltex, který nám bude proměny a realizace interiérů přinášet, má pro vás nejen inspiraci, ale i cenné rady. Dnes na téma – realizace kuchyně

Jak navrhnout kuchyni:

Je sice pravda, že laik si kuchyni sotva troufne navrhnout, ale na druhou stranu je důležité hlídat si několik obecných pravidel. Nejdůležitější je asi umístění varného tělesa a jeho bezprostřední prostor. Málokdo si totiž uvědomuje, že minimální prostor na obou stranách musí být 30 cm. Tedy topeniště nesmí být nikdy v rohu, nebo na konci kuchyňské sestavy. Důvodem je ryze praktická zkušenost. Při vaření budete nuceni ve velice krátkém okamžiku odstranit hrnec s vroucí vodou na stranu a je možné, že chybně zvolíte stranu, kde nemáte oněch minimálních 30 cm. Nemluvě o možnosti, že v té chvíli nebudete mít po ruce ochranu rukou. Hrnec neudržíte a hodíte ho v nejlepším případě jen na podlahu, v nejhorším někoho zraníte. Podobné úvahy se týkají umístění trouby a mikrovlnky. Teoreticky se říká, že pokud umístíte mikrovlnku anebo troubu do spodní partie kuchyně, nikdo na sebe nevylije horké jídlo, protože jej bude mít stále na očích pod sebou a bude jej pouze zvedat. Můj osobní názor je ten, že vyndávat cokoliv z trouby a mikrovlnky by děti neměly nikdy a proto bych se snažil držet tyto přístroje raději ve vyšších „patrech“ kuchyně. Minimálně tím ochráníte nechtěné zneužívání knoflíků od malých dětí, před kterými je rozhodně neuchráníte.

Vzdálenost mezi stěnou a pracovištěm kuchyně (nebo mezi dvěma rovnoběžnými částmi kuchyně) by měla být cca 120 cm, aby se dva lidé v pohodlí vyhnuli. Pokud jde o využití odborníků při tvorbě návrhu kuchyně, rozhodně tuto variantu doporučuji. Vyhnete se zbytečným přehmatům.

Drátěný programvypadá efektně, ve skříňkách má ale dle mé zkušenosti význam jen v nedostupných rozích, jinak je to pouze plýtvání peněz a nikdy nevyváží komfort klasické policové skříňky. Dejte si také pozor na výšku nejvyšších míst kuchyně – protože by v provozu pro vás mohly být nepoužitelné a nebojte se upravit si výšku linky podle vašich proporcí.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Dispozice:

Tato kuchyně (galerie pod článkem) je součástí prostoru s úplným stolováním a obývacím pokojem, do kterého zasahuje protáhnutou linkou podél oken. Samotná kuchyně je tvaru U, kde centrem je topeniště a po jeho levé straně se odehrává pracovní prostor, na opačné straně technologie a uskladnění potravin. Kuchyň nevytváří žádné nadbytečné šikminy a proto působí dispozičně čistě. Většina skříněk a šuplat je situována do spodní linky a není nutné příliš zasahovat do výšky, kde je dostatek prostoru pro zavěšení nástrojů „okamžité“ potřeby a kde se odehrává více design kuchyně.

Provoz:

Šířka mezi pracovním prostorem a prostorem s vybavením je dostatečná pro vyhnutí dvou osob a na druhou stranu není zase tolik široká, aby nebyla v dosahu pracovního místa. Podlaha je omyvatelná, stejně jako pracovní deska a stěny v místech předpokládaného styku s potravinami. Kuchyně je prosvětlena po celé své délce jak hlavním osvětlením, tak i světly ve všech částech očekávaného pracovního procesu. Topeniště je umístěno ve střední části linky a má tedy dostatečný odkládací prostor na obě strany. Umyvadlo je umístěno v dosahu topeniště zároveň s myčkou.

Barevnost:

Celá kuchyně je laděna v bílých a hnědých odstínech doplněných pouze stříbrnou barvou technologického vybavení. Na skříňkách byly použity dva stejné barevné prvky dřevo a bílé lamino, které se promítly i do řešení stropu. Barevnost je střídána jak vertikálně, tak i horizontálně v nepravidelných objemech. Barevně jsou doladěny i doplňky kuchyně.

Osvětlení:

U osvětlení je vidět záměr nejen provozní, ale i estetický. Na stropě světla vytvářejí „model“ kuchyně. Kde je viditelná vstupní část do samotného kuchyňského prostoru (dole prezentovaná změnou orientace spár dlažby). Dále jsou dvě řady světel demonstrující rovnoběžné linky, které směřují k části pro vaření. Světla jsou dále zabudována ve skříňkách ať již z provozního nebo jen estetického důvodu.

Ing.K.Smejkal Ph.D.
Foto:atelierstyltex.cz

 

3.9.2010 1:40

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist