Realitní trh v Čechách? Žádné slevy a pořadníky lidí ochotných zaplatit vyšší cenu

Kdo předpokládal, že po koronakrizi dojde ke zlevnění bytů, přepočítal se. Lidé se obávají inflace, a kdo má volné peníze, snaží se je bezpečně investovat mimo jiné i do nemovitostí. Volných bytů na trhu je zoufale málo a netýká se to jen Prahy.

byt1_shutterstock_1364154659-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Nevadí nižší výnosy

Lidem pořizujícím si nemovitosti za účelem investice už nevadí, že příjmy z nájmu budou vzhledem k vyšší ceně bytu mnohem nižší než v minulosti, důležité jsou pro ně bezpečně uložené peníze.

„Nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou se stále zvyšuje a snížení cen tudíž nelze v dohledné době očekávat. Aktuálně je v Praze na prodej přes 4.000 nových bytů. Jen za loňský rok se ale v metropoli prodalo 5.800 bytů. Dokud se nepodaří významně rozšířit nabídku nových bytů i za pomoci funkčního stavebního zákona, situace se nezmění,“ vysvětluje ředitel realitní kanceláře Lexxus Peter Višňovský.

Nejrychleji z trhu mizí byty 1+kk a 2+kk, které se obratem ocitají na trhu nájemního bydlení. U větších a dražších nemovitostí množství zájemců klesá. Na vině je především vyšší cena.

Realita realitních kanceláří

Lidé akceptují současné ceny a o slevách téměř nesmlouvají. To je velká změna oproti roku 2020, kdy část klientů věřila v pokles cen a chtěla vyjednávat.

Běžnou praxí realitních kancelářích jsou čekací listiny lidí ochotných dát vyšší cenu, než vlastník žádá, jen aby měli jistotu, že právě oni byt získají.

Řada developerů upustila také od zvýhodněných předprodejních nabídek. Jedním z příkladů je projekt Nové Modřany, jehož stavba byla zahájena na jaře letošního roku. Byt 3+kk o rozloze 76,9 m² s balkonem 21,1 m² vychází na 8 793 000 korun.

„Ještě loni bychom od takového nacenění developera odrazovali. Ceny však rychle rostou a počet volných bytů klesá. Dnes jde o zajímavou nabídku, která si nového majitele našla ještě během neveřejného předprodeje. Rozhodně však nejsme v situaci, že by se na trhu prodalo úplně vše. Nemovitosti nabízené za zjevně nadsazené ceny v nabídce zůstávají,“ dodává Peter Višňovský.

Zlepšení situace v nedohlednu

Ani pokud dojde k přijetí nového stavebního zákona, který si klade za cíl zrychlit stavební řízení, nelze čekat, že se situace zlepší během jednoho či dvou let. U větších bytových komplexů je doba realizace od povolení k dokončení  běh na dlouhou trať.

„Nekonečné průtahy při získávání všech potřebných povolení pociťují naprosto všichni. Například kupující nových bytů kvůli nim zaplatí o stovky tisíc korun více, protože prodlužování povolovacího procesu zdražuje byty průměrně o deset procent,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

„Stavební firmy v dubnu v celém Česku zahájily stavbu 3589 nových bytů, což představuje meziroční nárůst o šest procent. Růst způsobila hlavně výstavba bytů v původně nebytových budovách, kde se od začátku letošního roku začalo stavět už 550 nových bytů. V rodinných domech došlo k poklesu počtu bytů o rovné jedno procento a v bytových domech byl zaznamenán pokles počtu zahájených bytů o 0,9 procenta,“ dodává Korec.

8.6.2021 10:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist