Realitní kancelář je třeba pečlivě prověřit

Pokud se lidé, kteří chtějí prodat a koupit nemovitost, nedostanou do přímého kontaktu, obchodu se vždy účastní nějaký zprostředkovatel – realitní kanceláře. Jejich role je v daném obchodu velmi zásadní, proto je důležité si kvality kanceláře předem pečlivě ověřit.

133214-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Z hlediska celkových nákladů je pro kupujícího nemovitosti ideální se s prodávajícím dohodnout na ceně přímo bez realitní kanceláře. V zásadě stačí sepsat smlouvu, domluvit se na splácení a vše ošetřit za pomoci právníků. Tato situace ale nenastává až tak často, daleko obvyklejší je obchod přes realitní kancelář, což celý kontrakt jen prodraží.

Realitní kanceláře

Realitní kanceláře jsou typičtí zprostředkovatelé, nabízejí kompletní servis od vyhledávání nemovitostí, přes zajištění prohlídek domu nebo bytu až po závěrečné právní náležitosti. Pozitivní je, že lidé díky nim ušetří spoustu času, který by jinak trávili hledáním na internetu, pročítáním inzertních rubrik v novinách a telefonováním.

Realitní společnosti mohou zajišťovat i veškeré právní úkony. Zpravidla spolupracují s notáři a advokáty, kteří nesou zodpovědnost za tyto kroky a jsou pojištěni, pokud by způsobili nějaké škody. Klienti by však všechny kroky měli konzultovat se svými právníky a nespoléhat se jen na realitní kanceláře.

Za poskytované služby si ale každé realitní kancelář nechá zaplatit. Cena se vypočítává z hodnoty nemovitosti, každá společnost si ji stanovuje sama. Pohybuje se okolo pěti procent z ceny nemovitosti. Tyto peníze obvykle hradí kupující.

Prověřování kvalit kanceláře

Investice do koupě vlastní nemovitosti je pro většinu lidí velmi závažný krok, obvykle se jedná o největší investici v jejich životě. Je proto nutné být při takovém úkonu maximálně opatrný. Beze zbytku to platí také v případě, kdy je nemovitost pořizována přes realitní kancelář.

Velikost a renomé realitní kanceláře nemusí být vždy přímo úměrné kvalitě poskytovaných služeb. Tuto věc by lidé měli mít stále na paměti. Existuje však několik základních věcí, kterých by si lidé měli všímat a podle nich realitní kancelář hodnotit. Kvalitní realitní kancelář by rozhodně měla mít stálé sídlo, provozní hodiny, oprávnění k činnosti a odpovědnou osobu. O kanceláři vypovídá také to, jak dlouho působí na trhu. Dobrý obrázek o kvalitě realitní kanceláře si klient udělá již při první návštěvě – jaké bude mít celkové dojmy. O tom rozhoduje také to, jak se na tomto setkání chová reprezentant kanceláře.

Vodítkem při ověřování kvalit kanceláře může být i to, zda je členem nějakého profesního sdružení, jako je například Asociace realitních kanceláří ČR.

Je třeba si uvědomit, že činnost realitního zprostředkovatele láká stále mnoho subjektů. V této živnosti dosud neexistují žádná obecně platná pravidla, která by chránila samotné klienty. Na trhu tak přibývají nové kanceláře, jiné zanikají. Funguje sice přirozená selekce, jde ale o velmi dlouhý proces. Proto by klienti měli spoléhat hlavně sami na sebe a na pomoc od svých právníků. Kvalitní realitní kanceláři je sice možné důvěřovat, neustále je ale nutné prověřovat.

Radek Šalanda
foto autor

25.12.2006 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist