Rakovina děložního čípku zabíjí častěji než AIDS

AIDS je strašák, kterého se všichni bojí. Mnohem více lidí u nás ale umírá na jinou nemoc, která se také přenáší sexem – rakovinu děložního čípku. Oproti AIDS se ale dá proti rakovině děložního čípku očkovat.

Rakovina děložního čípku zabíjí častěji než AIDS
Rakovina děložního čípku zabíjí častěji než AIDS (Zdroj: archiv redakce)

Rakovinu děložního čípku způsobují dva druhy agresivních lidských papilomavirů. Ty se přenáší dotykem v intimních oblastech. Nemusí ani dojít k sexu. Rovněž kondom je zde neúčinný, protože nepokrývá celou oblast genitálií. Po sexuálním kontaktu s nakaženou osobou vznikne v organismu ženy infekce. Imunitní systém ženy se s ní dokáže vypořádat i sám.

V některých případech ale viry způsobí změny buněk na děložním čípku. Pokud žena nenavštěvuje pravidelně gynekologa, není nález odhalen. Po pár měsících tak vyroste nádor, na který se ve 40 % případů i přes veškerou péči umírá.

Rakovina děložního čípku je každoročně diagnostikována u tisícovky českých žen.To je mimochodem asi o polovinu případů více, než v západních zemích EU. Na vině je nedostatečná prevence a zejména opomíjení návštěv ženského lékaře jedenkrát ročně, které změny na čípku dokážou odhalit v léčitelném stádiu.

Asi 400 českých žen zejména v produktivním věku každý rok nemoci podlehne.

Jenom pro srovnání: za první pololetí letošního roku bylo v ČR zaznamenáno 78 nových případů HIV pozitivních lidí. Nicméně za celou dobu testování HIV (řádově desetiletí) bylo odhaleno 1 120 případů. Stejný počet jako u rakoviny děložního čípku za jeden jediný rok.

Proti rakovině děložního čípku se lze naštěstí očkovat látkou Silgard. Ta navíc chrání i proti vzniku genitálních bradavic. Očkování je nejefektivnější v okamžiku, kdy dívka dosud nezačala sexuálně žít. Očkovat lze od devíti do šestadvaceti let, pokud organismus ženy infekci papilomaviry právě neprodělává.

Rakovina děložního čípku je zrádná i proto, že žena nemůže de facto zabránit tomu, aby jí dostala. Stačí, aby jí byl její stálý sexuální partner jedinkrát nevěrný a nakazil se od cizí ženy. Muž pak nevědomky nakazí svou stálou partnerku, která o tom vůbec nebude vědět.

Některé zdravotní pojišťovny jsou si již vědomy velké úmrtnosti na rakovinu děložního čípku, a proto začaly na očkování látkou Silgard přispívat. Více informací o očkování si přečtěte na webu VseCoMuzu.cz.

Foto vsecomuzu.cz

Publikováno: 19.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Řez vinné révy na konci zimy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Řez vinné révy na konci zimy

Řez vinné révy

Řez vinné révy

Výsev zeleniny je potřeba zabezpečit

Jak zabezpečit výsev zeleniny

Kalisie voňavá a její léčivé účinky

Pan Valíček vypráví o pokojové rostlině, která se jmenuje Valicie vonná. Představuje její léčivé účinky a dokonce prý předpovídá počasí.

Přepichování rostlin

Přepichování rostlin