Rady a tipy, jak snížit spotřebu energií na vytápění

Babí léto je za námi a teploty pomalu začínají klesat. S příchodem zimy se možná už teď bojíte, jaké vyúčtování vám po topné sezoně přijde tentokrát. Pokud však dáte na naše rady a doporučení, možná budete nakonec příjemně překvapeni. Přitom se nejedná o nijak složitá a nákladná opatření. Jak tedy na to?

1tablet-2471184_1920-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: www.pixabay.com

Nepřetápějte a teplotu regulujte

Obecně je známo, že v českých domácnostech bývá často přetopeno. A právě tady platí, že čím vyšší teplota, tím větší jsou výdaje, a naopak. Přitom podle odborníků stačí jen trochu „zaškrtit“ kohoutek u radiátoru.

Jestliže snížíme teplotu v přetopené místnosti již o jeden 1 °C, dojde ke snížení spotřeby energie až o šest procent. Není třeba, abyste měli v každé místnosti stejnou teplotu. V ložnici většinou uvítáme nižší teploty, zatímco v obýváku si při sledování televize rádi přitopíme. Takový komfort například umožňují termostatické hlavice na radiátorech.

Doporučené teploty v jednotlivých místnostech:

  • obývací pokoj 20–22 °C
  • ložnice 18–20 °C
  • dětský pokoj 20–21 °C
  • koupelna 22–24 °C
  • chodby 17–19 °C

Pozornost si zaslouží radiátory

Jednoduchá úsporná opatření se týkají i radiátorů. Jednak je důležité je na začátku topné sezony zbavit prachu a očistit. Vyvarujte se toho, abyste je zakrývali různými ochrannými kryty nebo nábytkem. K úsporám nepřispěje ani to, když na nich sušíte prádlo.

Naopak nepodceňujte pravidelné odvzdušňování, ideálně jednou za tři měsíce. Místnost se jinak nebude dostatečně prohřívat a vy budete mít pocit, že stále topíte málo.

Nevětrejte dlouho, zato účinně

Studené počasí neznamená, že máte přestat větrat. Naopak. I v zimě je větrání velmi důležité pro udržení správného klima v místnostech. Když je venku chladno, stačí krátké, ale intenzivní větrání. Nebojte se otevřít okna dokořán a udělat na několik minut průvan. Pokud byste větrali jen na větračku, ale delší dobu, zdi by se postupně ochladily a museli byste celou místnost vytápět znova, po krátkém intenzivním větrání se původní teplota v místnosti vrátí na původní hodnoty.

Pocit tepla ovlivňuje vlhkost vzduchu

Podle teploměru by vám mělo být teplo, ale není? Pocit tepla ovlivňuje také relativní vlhkost vzduchu. V místnosti s velmi nízkou vlhkostí musíte pro dosažení stejného pocitu tepla zvýšit teplotu o 2–3 °C.

Vlhkost vzduchu lze zvýšit tak, že přímo do pokoje umístíte některý ze zdrojů vlhkosti: Stačí začít pěstovat rostliny nebo pořídit odpařovač či zvlhčovač vzduchu. Vlhký vzduch prospěje i vašemu zdraví. Příliš suchý vzduch způsobuje vysušování dýchacích cest a s tím spojené dýchací potíže a snížení obranyschopnosti organismu.

Časté vypínání topení úspory nepřinese

„Velmi často se setkáváme u našich zákazníků s tím, že ačkoli říkají, že topení často vypínají, nedaří se jim spotřebu energií za vytápění snížit,“ zmiňuje odborník. Podle jeho doporučení je vhodné při odchodu z domova teplotu v domácnosti pouze snížit, ale ne úplně vypnout. Jestliže necháte byt vychladnout, o to více pak energie spotřebujete, abyste jej opět vytopili na komfortní teplotu.

Zkontrolujte si, jestli neplatíte za energie zbytečně moc

Jednoduchý způsob, jak za energie ušetřit, je najít si levnějšího dodavatele. Libor Holub k tomu uvádí: „Ačkoli je již topná sezona, tak změna se těm, kteří ještě dodavatele elektřiny či plynu nezměnili, rozhodně vyplatí. Vždy totiž najdou alternativního obchodníka, který nabízí nižší ceny.“ Zároveň se nedívejte jenom na cenu, ale prověřte si i to, zda se jedná o spolehlivou a stabilní firmu s dobrým zákaznickým servisem.

Text: Ivana Kukalová, foto: Pixabay

2.11.2022 12:54 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist