Pusťte si do bytu ryby

Máte byt oblečen do nejmodernějších trendů, váš obývací pokoj je jak z obálky časopisu o bydlení a přesto máte pocit, že by to chtělo nějaký opravdu zajímavý a luxusní prvek?

Akvárium, a to nemluvíme o malé skleněné nádobce s rybkou, dokáže pozvednout styl vašeho obývacího pokoje. Nejen, že se může stát nosným dekoračním prvkem při zařizování pokoje, ale také i relaxačním.

Tvar

V Čechách jsou hodně oblíbená lepená akvária obdélníkových tvarů lemovaná dřevem nebo lepenkou. V galerii pod článkem uvidíte, že ve světě jsou velice trendy kulatá a sloupová akvária větších rozměrů a dále šestihrany. Je však jen na vás, jestli zapojíte fantazii a akváriem si ozdobíte celou stěnu v koupelně, zabudujete ho do stropu, necháte ho ze stropu viset jako úžasný lustr, anebo si z něho uděláte stůl. Někteří chovatelé ryb tvrdí, že jiná, než hranatá akvária rybám škodí. Máte-li v úmyslu pořídit si veliké akvárium, na tvaru nezáleží, spíše na umístění.

Velká fotogalerie zvířat

Správné umístění

Než si necháte vyrobit akvárium na míru, je nutné najít ten správný prostor.  Ryby mají rády klidné místo odvrácené od okna, nejlépe temnější kout. Také není vhodné umísťovat akvárium ke vstupu do místnosti, protože velmi rychlé pohyby dveří nebo hluk ryby velmi stresuje. Pokud si necháváte akvárium vbudovat do obývací stěny, myslete na to, že potřebujete pohodlný přístup při výměně vody a krmení.

Přívod elektrické energie

Ať už budete mít akvárium samostojící na pevném podstavci, nebo zajímavý designérský útvar, budete vždy potřebovat přísun elektrické energie. Je potřeba pro umělé osvětlení, topení, zapojení filtračního zařízení atd.  Zásuvku umístěte nad akváriem nebo v jiné části, tak aby do ní nemohla natéci voda (při doplňování nebo výměně).

Co do něho?
Na dno se používá akvarijní štěrk, kameny a dřevo. To vše nakoupíte v akvarijních potřebách. Tam vám také poradí, které rostliny se doporučují do přední části, a které do zadní. Pokud vše necháte na akvaristické firmě, můžete se jen rozmyslet, jestli chcete, aby se vám v akváriu proháněly sladkovodní ryby a nebo si vyberete z těch mořských. Pokud se přikloníte k té první variantě, můžete si občas vodu vyměnit i sami. V druhém případě je lepší zjednat si pravidelnou údržbu, která se o vše postará.

Nasvícené akvárium plné pestrobarevných ryb a sytě zelených rostlin je vyhledávaných doplňkem luxusních interiérů a evokuje atmosféru pohody a klidu. Pokud máte alespoň trochu rádi přírodu a bublající vodu, stane se brzy vaším nejmilejším předmětem v bytě.

Sabrina Harisová
Foto: Marcela Pospíšilová, homedecorarcade.com

26.7.2010 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist