Co ptáčkům v zimě nejvíce prospívá? Přirozená strava, kterou jim přichystáte na zahradě

Přikrmování ptáků patří k příjemným a užitečným zimním kratochvílím. Sledovat z okna, jak se ke krmítku slétají ptáci a vědomí, že jim svou činností pomáháme přežít, má hodně do sebe. Přikrmování má ale svá pravidla.

shutterstock_142745680-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Zvlášť ve městech, kde ubývá přirozené prostředí pro opeřence, jsou zahrady s krmítky jedinou možností, kde najdou útočiště. Budky, úkryty a krmítka jsou pro ně vítaným usnadněním života. A pro vás zase možností, jak oživit smutnou zahradu.

Kdy ptáky přikrmovat, aniž bychom jim ublížili?

Přikrmovat obvykle začínáme v listopadu a končíme v polovině nebo na konci března, kdy už je počasí opět přívětivější pro hledání potravy v přírodě. Pokud se budete zaměřovat na krmení pomocí směsí semen, lojem nebo lojovými koulemi, určitě dodržujte termíny krmení.

Na jaře a v létě by bylo podsouvání potravy zcela zbytečné a mnohdy i dokonce škodlivé. Existuje celá řada studií, které prokazují, že ptáci krmení tímto způsobem i mimo zimní období nemají potřebu zpívat, čímž ztrácejí možnost hledání partnerky. Jiné studie zase vypovídají o tom, že celoročně krmení ptáci odmítají přírodní zdroje potravy, a pokud je náhle přestanete krmit, mohou dokonce uhynout.

Názory odborníků i laické společnosti se v tomto směru výrazně liší, přesto se i zde budeme řídit, že všeho moc škodí.

Dopřejte jim přirozenou stravu

Krmítka ale nejsou jedinou možností, jak ptákům v zimě přilepšit. Mnohem přirozenější a prospěšnější pro ně je přirozená strava. Skvělým řešením rostliny se semeníky obsahujícími semena nebo dřeviny, které na svých větvích drží dlouho do zimy plody atraktivní pro plodožravé ptáky. Pokud tyto druhy rostlin zařadíte do sortimentu pro svou zahradu, nemusíte během zimy ani dodatečně dokrmovat, ptáci si potravu vyhledají sami.

Na svou zahradu tak vysaďte například okrasné trvalky se semeníky obsahujícími velké množství semen. Z bohatého sortimentu lze jmenovat len vytrvalý (Linum perenne), třapatku zářivou (Rudbeckia fulgida), třapatkovku nachovou (Echinacea purpurea) nebo třeba orlíček obecný (Aquilegia vulgaris). Kalina obecná (Viburnum opulus), různé druhy skalníku (Cotonaester sp.) a rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) představují pro ptáky bohatý zdroj plodů, které navíc drží na svých větvích několik zimních měsíců.

Přírodní krmítka

Pro krmení ptactva nemusíte vždy zvolit pouze tradiční krmítko na dřevěném sloupku nebo zavěšené na větev stromu. Krmení vyřešíte vtipným způsobem i s pomocí několika na provázku zavěšených slunečnic do koruny stromu nebo poblíž okna. Semeníky slunečnic si raději připravte ve větším množství, ptáci se o nich velice rychle dozvědí a semena rychle vyzobou.

Další možností je výroba přírodního krmítka, které zároveň funguje jako přírodní dekorace a při jeho výrobě se zabaví i děti. Na jeho výrobu potřebujete větší otevřené šišky, lůj nebo arašídové máslo a směs semen. Špičky šišek vždy namáčejte do másla nebo do tuku a nakonec posypte semínky. Šišku pověste na provázek a hurá s ní na zahradu.

8.1.2021 10:30 | autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist