Ptačí krmítko – nezbytnost pro milovníky zvířat

Krmení ptáčků patří k příjemným zimním kratochvílím, při nichž právem cítíme, že děláme něco dobrého. Jen je potřeba, abychom dokrmovali správně, protože nevhodný způsob může ptáky oslabit nebo i zabít. Poradíme vám, jak a čím přikrmovat a zároveň představíme stylová krmítka, které vyhoví vkusu každého.

profimedia-0295184078-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: Profimedia

Na podzim a začátkem zimy, než padne sněhová peřina, si ptáci najdou potravu celkem snadno – někteří si pochutnávají na bobulích drobného ovoce, které zůstane na stromech a keřích, jiné druhy si vyzobou semena trav a trvalek v přírodě nebo těch, které jsme ukvapeně neořezali při podzimním úklidu zahrady. Pod sněhem si ale hledají potravu hůře, a proto bychom jim měli nasypat do krmítek.

Někteří doporučují začít s přikrmováním ptáků již od listopadu, aby si zvykli a věděli, kde potravu najít. Naopak studie uveřejněná před několika lety v časopisu Animal Behaviour tvrdí, že přílišné přikrmování má vliv na zpěv ptactva a tím i na jejich rozmnožovací schopnosti.

Čím nekrmit

Ať se rozhodnete přikrmovat celou zimu, nebo až v době, kdy je ptákům nejhůře, je potřeba podávat jim potravu, která jim prospěje a nijak je neohrozí.

Nejvíce jim škodí lidské solené a kořeněné jídlo – tedy pečivo, zbytky od oběda, uzeninové a kořeněné produkty či zkažená potrava. Sůl je ve větším množství jed, pro ptáky velikosti čížka je smrtelná dávka jedno zrnko soli, kterou se posypávají rohlíky. Ale například havranům, trocha soli neuškodí, jsou přeci jen větší. Ti vezmou za vděk odřezky masa a šlachami, i když byly třeba vařené v solené vodě. Stejně tak kachny a labutě mohou dostat suché pečivo – těm se navíc sůl ve vodě rozpustí a zředí.

Co servírovat?

Obilí, semínka, drcené ořechy. To jsou základní pochutiny, které se ptactvu předkládají. Vhodným krmením je surové obilí, jako je proso nebo pšenice. Tučnější a energeticky bohatší jsou slunečnicová semínka nebo burské ořechy. Ptačí jídelníček můžete zpestřit koupí hotových zimních směsí nebo lojových koulí.

Některé druhy ptáků potěší i sádlo nebo lůj. U sádla ale zkontrolujte, zda není solené. Můžete ho rozpustit a přidat do něj různá semena a nechat ztuhnout. Můžete udělat lojové (či sádelnaté koule), nalít směs do květináčů či kelímků. Tyto výrobky pak nedávejte na slunce, mohlo by je rozpustit.

Strakapoudi – nejraději konzumují lůj nebo tukovou směs.

Pěnkavy, zvonci, strnadi, dlaskové, vrabci a kosi – milují semena plevelů a obilovin. Právě tyto druhy často navštěvují krmítka.

Sýkory (koňadra, modřinka, babka, uhelníček, parukářka), brhlík, šoupálek – hledají olejnatá semena, lůj, tukovou směs.

Kosi a kvíčaly – potěší plody nejrůznějších bobulovin, jablka napíchnutá na větvi nebo vařené (nesolené) brambory.

Vodní ptáci (kachny, labutě, lysky, rackové) – nejvhodnějším krmivem pro tyto ptačí druhy je měkké pečivo, lze je krmit i těstovinami. Pečivo nesmí být tvrdé – mohlo by ptákům způsobit zranění jícnu – a mělo by být rozdrobeno na menší kousky.

Dravci – dravé ptáky lze na vhodných místech, kde se vyskytují, krmit čerstvými zbytky masa, vnitřnostmi apod. V těchto případech je však nutno dbát na dodržení hygienických a veterinárních předpisů.

Koroptve – na místech, kde se v zimě vyskytují, je možné postavit kryté přízemní stání a tam nasypat semena obilovin a plevelů.

Krmítko lze vyrobit nebo koupit

Ti šikovnější z nás asi zvládnou vyrobit pěkné dřevěné krmítko sami. Ti méně zruční si ho koupí nebo vyrobí méně stylové, ale funkční. Nejsnadnější je použít PET lahev a ve spodní části cca 5 cm nad dnem vyříznout otvor a do něj pravidelně dosypávat. Pravda, parádu s ním neuděláte, ale ptáčkům je to jedno, hlavně, že je plné. : -)

Kupovaná nebo ta vymakanější DIY krmítka mohou mít navíc automatický dávkovač krmení. Krmivo se jednoduše nasype do zásobníku a pak samovolně padá do talířku pod ním. Ptáci tak mají stálý přísun potravin a vy nemusíte často dosypávat.

Výroba ptačího krmítka

Pokud se rozhodnete postavit krmítko vlastnoručně, ideálním materiálem je dřevo. Opeřencům to na něm neklouže a působí přirozeně. „Vybírat můžete z jakýchkoliv dřevin, vhodná jsou koupená a nařezaná prkénka anebo můžete použít i spadané větve. Zajímavě například vypadá krmítko z větví břízy,“ doporučuje David Benda z Hornbachu.

Základem každého krmítka je dno. To by mělo být dostatečně velké, aby se do něho vešli i větší druhy nebo více ptáků najednou. „Dno ohraničte ohrádkou nebo opatřete vyššími kraji tak, aby vždy na každém rohu přesahovaly. Potrava tak nebude zbytečně vypadávat a ptáci se při sběru spadaných semen ze země nestanou kořistí pro kočky a jiné šelmy,“ vysvětluje. „Krmítko nezapomeňte vybavit stříškou.“

Důležité je umístění daleko od dravců

Jako první se nabízí zavěsit krmítko na strom. Ale pozor na dravce, aby se krmení ptáci nestali obětí kočky nebo jiné malé šelmy. Proto zavěste krmítko na slabší větve daleko od silných, na kterých se kočka udrží. Ještě lepší je umístit ho na úzký, hladký minimálně 180 vysoký kůl. Tady budou úplně v bezpečí.

Jestli nemáte zahradu, můžete krmítko zavěsit nebo postavit na balkon. V případě potřeby si je ale ptáci najdou kdekoliv i třeba na okenním parapetu, kam se dravci nedostanou.

16.11.2021 5:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist