Psům do boudy nikdy nedávejte hadry! A další užitečné rady, jak jim pomoci přečkat kruté mrazy

Vlna mrazů, která zasáhla Česko, není náročná nejen pro lidi, ale také pro naše chlupaté kamarády. Nejtěžší to mají psi žijící venku, ale i gaučáci potřebují na procházkách zvláštní režim.

shutterstock_1887967210-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: shutterstock.com

Jak má vypadat psí bouda

Pro psy žijící venku, ať už v kotcích nebo volně na dvorku, je zásadní dobře zateplená bouda, kde se budou moci schovat. Nejdůležitější je, aby pes nebyl vystaven průvanu, proto jsou nejlepší boudy opatřené předsíňkou, nebo zástěrou na vchodu, která zabrání pronikání ledového vzduchu.

Pes potřebuje být v suchu, proto mu nikdy nestelte do boudy hadry, molitan a jiné materiály, které nasáknou vodou. Na chlupy se nabalí sníh, který teplem těla roztaje a chlupáč nakonec leží v louži vody. V nevětrané boudě, kde tyto materiály denně neměníte, nevyschnou, a pes, pak leží v mokru. Nejenže se nezahřeje, ale soustavný chlad se podepíše na jeho kloubech.

Nejvhodnější je nastlat do boudy seno, slámu, nebo dřevitou vlnu, která tolik neslehne a pes si v její vrstvě vytvoří důlek, kam se zavrtá. Na podlahu boudy pod podestýlku položte polystyren, čím více tím lépe. Nejenže izoluje, ale na rozdíl od dřeva nenavlhne.

Přidejte krmení a pravidelně měňte vodu

Pejska žijícího v kotci častěji venčete, ať se aktivně proběhne a zahřeje. Psi, kteří jsou chovaní venku spotřebuji v zimě až o 10 % více energie. Ta jim pomáhá udržet teplotu. Energii tak doplníte mírným zvýšením krmné dávky. Ta by měla obsahovat vysoký obsah energie.

„Důležitá je také voda, zvlášť pokud krmíte granulemi. Ta bude v chladném počasí zamrzat. Kontrolujte její stav několikrát během dne. Ideální je pejskovi zajistit přístup do kotelny či garáže, kde mu můžete nechat misky s vodou i krmivem. Do krmiva můžete přidat i masový vývar (ne z masoxu!). Dodáte mu tak nejen vodu ale i energii, kterou v zimě potřebuje,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

Psi sníh milují. Tady jsou důkazy!

Ať nežere sníh!

Velkou oblibou pejsků při venčení ve sněhu je i jeho konzumace. Patří to k jejich přirozenému chování. Zřejmě od zvířecích předků, pro které byl sníh způsob, jak zahnat žízeň.

V malém množství sníh nevadí, ale pokud ho pes bude jíst ve velkém, tak může přispět k pochlazení organizmu. Navíc se může stát, že pes sežere sníh, který není čistý a může v něm být posypová sůl či jiné nečistoty.

Dalším nebezpečím je i to, že zvíře omylem sní předmět, který je „pohřben“ pod sněhem. Ostrou větev, kámen či odhozené věci kolemjdoucích. A to může vést k poranění zubu či závažným zažívacím problémům. Dejte si tedy pozor především na sníh kolem chodníků a silnic.

Před venčením vždy dohlédněte, aby se pejsek dobře napil a zkuste ho venku, co nejvíce „zabavit“, aby neměl čas sníh žrát.

Podpořte imunitu

Pejsci mají v zimních dnech tendenci více jíst. „Ukládají“ si energii, kterou v zimě rychle potřebují. Především pokud máte pejska v kotci, tak je důležité ho malinko více „vykrmit“, aby měl tukové zásoby.

Nic ale samozřejmě nepřehánějte. Psí nadváha může být zdraví nebezpečná. Nikdy by to ale nemělo být více než 1 kg váhy navíc.

V zimě u psů neupravujeme kvantitu, ale kvalitu – je důležité, aby měli stravu bohatou na vitaminy, živiny a kvalitní tuky. To je samozřejmě důležité po celý rok, ale v zimě buďte více obezřetní. Ke krmení můžete přidat doplňky stravy v podobě různých olejů či probiotik, které podporují imunitu.

Psa nepřivazujte před obchodem

Aby neklesla u psa teplota a nedošlo k podchlazení, tak v době, kdy opravdu mrzne, buďte se psem venku aktivní. Motivujte ho k běhu a aportu.

Jdete-li s ním nakupovat, tak rozhodně není dobré ho nechávat přivázaného venku před obchodem. Mohl by se podchladit. Pokud vidíte, že pes je již unavený a tolik neběhá, je čas jít domů.

Klesne-li teplota hodně pod bod mrazu, zkraťte venčení na co nejkratší dobu.

Péče o tlapky

Začne-li sněžit, tak je důležité více pečovat i o tlapky pejska. Především průmyslová sůl, kterou jsou posypané silnice i chodníky, může tlapky podráždit.

„Pejsci jsou také zvyklí se čistit a sůl pak lízat. Tím si mohou způsobit nehezké zažívací problémy. Po každém venčení packy omyjte vlažnou vodou a namažte vazelínou. Dobrý je i kokosový olej. U dlouhosrstých plemen mírně ostříhejte srst kolem tlapek, aby v nich nenamrzal a nehrudkovatěl sníh,“ radí Jiří Švihálek z Yoggies.cz

10.2.2021 10:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist