Domů > Interiér > Pracovna > Nábytek do pracovny > Psací stůl > Psací stůl, parametry, ergonomie a design
Psací stůl, parametry, ergonomie a design
Psací stůl patří mezi ty zařizovací předměty, jejichž nákup by se neměl řídit jen estetickými parametry, nebo zkrátka tzv. vkusem. Jedná se o pracovní nástroj a ten by měl splňovat jednoduchá, ale přesto pozornosti hodná kritéria. Jde v podstatě jen o to, připomenout si těch několik základních pravidel.
První úvaha, která by nákupu měla předcházet, představuje ilustraci způsobu využívání psacího stolu, tedy její četnosti, délky a formy. Vypadá to možná komicky, vždyť u pracovního či psacího stolu se jednoduše sedí a píše, ale není to takto jednoduché. Jinak bude vypadat psací stůl, jehož místo bude v obývacím pokoji, kde sehraje roli jakéhosi sekretáře a úložného např. odkládacího prostoru na dopisy či písemnosti a úplně jinak bude muset vypadat stůl stvořící jádro pracovního místa, kde jeho uživatel bude trávit celý den. Jiný prostor bude potřebovat člověk pracující pouze s počítačem, jiný např. překladatel používající slovníky a spoustu literatury atp.
Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie
Parametry
Umisťování psacího stolu v interiéru jsme se věnovali v jiném článku a tak jen připomeneme, že by psací stůl měl být správně orientovaný ke zdroji přirozeného i umělého zdroje světla. Znamená to, že levák by měl mít zdroj po pravé straně tak, aby si při psaní rukou nestínil, a pravák tedy bude potřebovat světlo dopadající z levé strany. A rozměry stolu?
Běžné zavedená praxe předpokládá výšku pracovního stolu okolo 75 cm. Tato výška je optimální a nevyhovovat bude těm, kteří jsou vzrostlejší (cca více než 195 cm) a nebo těm, kteří tzv. nedorostli ani ke kótě 160 cm. I tak se ale dá situace řešit, vzrostlejší lidé budou při sezení sedět o nějaký ten centimetr níže a budou si při práci častěji natahovat nohy a méně vzrostlým budou naopak nohy lidově řečeno poněkud „plandat“. Řešením je pochopitelně také stůl s polohovatelnou výškou, ale to už jsme v kategorii zřizování skutečně profesionálního, tedy každodenně (cca oněch 8,5 hod.) používaného místa. A jak se tzv. správně sedí? Sedící postava by měla mít stehna takřka rovnoběžné s podlahou a v takové výšce, aby se chodidla pohodlně dotýkala celou plochou země. Holeně tedy budou takřka kolmo k podlaze. Předloktí by mělo u vzpřímeně sedící postavy volně splývat na pracovní desce stolu.
Velká inspirativní galerie stolů
Pro mnohé je zásadním parametrem velikost pracovní desky. Platí to zejména pro kreativní pracovníky a pro pracovníky, kteří ke své činnosti potřebují množství informací pocházející z různých zdrojů (knihy, katalogy, poznámkové bloky atd.). Na pracovní desku se pak musí vejít také klávesnice počítače, šálek s kávou, sklenice vody, případně popelník, musí tam být také místo na telefon, monitor a nebo lampu.
Designové bydlení: inspirativní fotogalerie
Za středně velký stůl, kam se veškeré tyto věci vejdou, je pak možné považovat takový, který má hloubku alespoň 70 cm a je široký cca 150 cm. Menší stůl bude na své ploše generovat chaos, respektive, neposkytne potřebné pracovní prostředí a zázemí. Uvažuje li někdo o umístění ještě tiskárny či skeneru na pracovní desku, pak je zcela nezbytné mít stůl alespoň 2 x 0,8. Tyto rozměry jsou pochopitelně orientační, ale vycházejí ze zkušeností i z modelových situací.
Foto: nábytek Brückl, VD Ledenický nábytek,www.nabytek-forliving.cz