Pryč s bytovým jádrem

Naše požadavky na kulturu bydlení jsou nejčastějšími důvody, proč se rozhodneme zrekonstruovat koupelnu a tím spíše tu z bytového jádra. Mnozí z nás mají omezené možností pro bydlení právě proto, že jejich byty jsou v panelových domech, kde prostoru není nikdy nazbyt. A proto hledáme nejrůznější cesty, jak si takové bydlení co nejvíce zpříjemnit a zkrášlit.

Náročnost a rozsah stavebních prací, které jsou spojené právě s přestavbou bytového jádra, jednoznačně určí jeho prvořadost. Jestliže se chystáte na celkovou rekonstrukci panelového bytu, měli byste začít právě u bytového jádra.

Dnešní pohled na sociální zařízení v bytech je diametrálně odlišný od toho, jaký u nás býval dříve. A tomu přizpůsobujeme i volbu materiálů a snažíme se vybudovat si v tomto ohledu zázemí, jaké od těchto prostor očekáváme.  Důležité hned ze začátku je zamyslet se nad tím, zda ponecháme  původní dispozici bytového jádra anebo dojde v tomto prostoru na zásadní změny.  Setrvání na původních dispozicích nám jako výhodu přinese pár centimetrů navíc, které zabíralo jádro i na  původní panelové stěně.  Tím se zvýší světlá výška prostoru, a to prospěje celkovému odlehčení a provzdušnění prostoru.  Taktéž je výhodou, že můžeme v těchto případech obvykle použít i původní elektroinstalaci i vodoinstalaci.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

Jestliže zvolíme opačnou variantu, celková rekonstrukce bude časově i finančně náročnější, ale nabídne nám možnost měnit pozice zařizovacích prvků.  Je třeba mít na paměti, že zařazení wc do prostor koupelny se hodí spíše pro méněčlenné rodiny. Pokud jste se například pustili do tak významné změny jako je přestěhování koupelny do jiného bytového prostoru, je potřeba myslet na spádování vany a sprchového koutu v podlahových vrstvách.  Vytváření pódií v jednotlivých místnostech je spíše náhradní variantou. Řešením bývá obvykle celkové zvýšení plochy podlahy.
Demontáž původního lehkého bytového jádra zabere ne více než pár hodin.  Odpojení vodo i elektroinstalací ponechejme raději odborníkům.  Svislé rozvody, které procházejí většinou prostorem za wc musejí zůstat zachovány jako funkční.  V krajním případě lze provést náhradní kotvení, ale i to už není záležitost pro laiky. V žádném případě se při rekonstrukci nesmí pohnout s polohou stupačky, na kterou navazuje umístění wc mísy. Ani s instalační šachtou nehýbejte a zachovejte k ní volný přístup.  Nezapomeňte na důležitou věc, že narušením nosných prvků ve vašem bytě, může dojít i k ohrožení dalšího poschodí.

Rekonstrukce panelákové koupelny může přinést nejrůznější komplikace, a proto by se tento úkol měl svěřit odborníkům, kteří mají zkušenosti s nejrůznějšími typy bytů v panelových domech a také dokážou pohotově zareagovat na požadavky svých zákazníků.
Koupelna je prostorem, který často nemění svou tvář, obvykle beze změn slouží alespoň jedné generaci obyvatel téhož bytu, už proto by měla přesvědčit svou účelností, nadčasovostí i estetickým dojmem.

Zuzana Bohdalová
Foto: turninghoustongreen.com, trendirs.com, lavieurbane.com, faku.info, designocd.com, homenix.com, curlsnpearls.com, seiko-jp.com.

11.5.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist