První poslové jara – pestrobarevné primule

Již od konce ledna se zahradnictví a obchody s květinami plní malými rostlinkami, jejichž barevné květy upoutají pohled téměř každého. Výhodou primulek je to, že vydrží doma za oknem nebo na stole, ale od března, kdy pominou největší ranní mrazíky, se snadno uchytí také venku, třeba na terase nebo balkoně. Jejich pestré barvy vám jistě zvednou náladu a budou připomínat, že jaro je za dveřmi. Primulky neboli prvosenky patří k jaru stejně jako tající sníh.

profimedia-0159371784-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: Hana Rašínová

Prvosenky se snadno množí a díky jejich bezproblémovému růstu je seženete v obchodě již za pár korun. Snadno si tak můžete vyrobit krásnou domácí dekoraci. Velmi pěkně vypadají v kombinaci s jarními cibulovinami. Primule jsou velmi oblíbené zejména kvůli svým nepřehlédnutelným květům a snadné údržbě. Jak jejich název napovídá, vyšlechtěny byly z petrklíčů – dnešní primulce, jak ji známe, předcházelo mezidruhové křížení a následné přešlechtění. V podobě, jakou známe dnes, jsou dostupné asi od 80. let minulého století.

Po odkvetení je určitě nevyhazujte, ale přesaďte ven na zahradu. Primulky vypadají krásně v trvalkových záhonech, na skalkách, v blízkosti jezírek, hodí se i na výsadbu záhonových obrub. Pokud je máme volně na záhonech, časem se rozsemení samy.

Květy primulek jsme si vzali jako inspiraci k drobnému tvoření.

Postup práce krok za krokem

Budeme potřebovat:

  • barevnou plsť
  • tužku
  • nůžky
  • barevný karton
  • lepidlo

Z barevné plsti vystřiháme jednotlivé kvítky primulí. Jejich velikost můžeme přizpůsobit našim potřebám od nejmenších až po největší květy. Z jiné barvy plsti vystřihneme kulatý střed s dalším středovým otvorem. Kytičky použijeme jako dekoraci na jarním prostřeném stole.

Hotové kytičky z plsti můžeme ale také nalepit na kroužky na prostírání, které stočíme a slepíme z pevného barevného kartonu.

Kvítky také vypadají velice pěkně i na malé dětské kabelce, čepici apod.

23.2.2018 5:30 | autor: Hana Rašínová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist