První pomoc pro zahradní nábytek na začátku sezony

Na začátku sezony je dobré věnovat právě vytaženému zahradnímu nábytku trochu péče, aby vypadal co nejlépe a dělal nám radost po zbytek léta. Správná péče navíc pomůže prodloužit jeho životnost a to za trochu námahy stojí. Jak na to?

pece-o-zahradni-nabytek-1-1100x618.png Celá galerie 18 Zdroj: shutterstock.com

S plastem je nejméně práce

Pokud jste se rozhodli pro zahradní nábytek z plastu, budete mít nejméně práce. Ten totiž stačí jen důkladně omýt a bude zase jako nový. Rozhodně ale nepoužívejte abrazivní prostředky, které hladký povrch poruší, vytvoří na něm mikroškrábance, ve kterých se budou nečistoty snadněji usazovat, a nábytek se bude špinit mnohem rychleji. Sáhněte po přípravcích určených přímo na plast. Práce s nimi je jednoduchá, stačí je nanést, chvíli počkat a poté otřít.

Chcete-li nábytku dopřát vyšší stupeň ošetření, aplikujte nano ochranu na exteriérové plasty. Tato impregnace působí vodoodpudivě, obsahuje UV inhibitory, které chrání barvy před vyblednutím a odpuzuje soli i špínu.

Čtěte také:

Kovový nábytek vydrží hodně, ale ne vše

Také kovový nábytek je prakticky nezničitelný. Na začátku sezony ho stačí omýt kartáčem nebo vysokotlakým čističem a máte vystaráno. Nicméně zkontrolujte, zda se někde neodloupává barva a neobjevuje se rez. I když je poškození velmi malé, nemávejte nad ním rukou a pusťte se do opravy.

Poškozené místo a očistěte drátěným kartáčem a poté hrubým brusným papírem. Odstraňte prach a omyjte vodou se saponátem. Na očištěný kov můžete použít přípravek, který je určen přímo na rez. Ty lze aplikovat přímo na rez bez předchozí chemické úpravy či základování.

Na členitější kousky nábytku doporučujeme použít spreje, které nabízejí mnohem jednodušší použití, a to zejména pokud potřebujete ošetřit kov ve špatně přístupných místech.

Stejně budete postupovat i v případě, že renovujete hodně poškozený kovový nábytek.

Dřevěný nábytek je náročný

Je nejoblíbenější, nejkrásnější, nejpříjemnější, ale také nejvíce náročný na údržbu. Ošetření můžete provést olejem či lazurou. Výhodou olejů je, že nevyžadují před ošetřením povrchu předchozí úpravy základu. U lazur je naopak předúprava mimořádně důležitá.

Jednotlivé dřevěné součásti ošetřete pomocí jemné brusné houbičky a odstraňte vzniklý prach. Pro úpravu a konzervaci povrchově neošetřeného dřevěného nábytku lze použít ošetřující olej. Ten dřevo regeneruje, ošetřuje a oživuje starý, zašedlý a matný povrch. Po uschnutí je zcela bez zápachu, odpuzuje vodu a nečistoty.

Před použitím lazury je vhodné nábytek nejprve impregnovat, čímž si vytvoříte tzv. most mezi dřevem a následnou lazurou, ochráníte dřevo před plísní i dalšími škůdci, zároveň vyrovnáte savost podkladu a optimalizujete tak strukturu natíraného materiálu.

Poté aplikujte tenkovrstvou olejovou lazuru na vodní bázi. Chrání dřevo proti UV záření, zabezpečuje zvýšenou vodoodpudivost, vysokou přilnavost nátěru a mechanickou odolnost. Dřevu dodává matně saténový vzhled a zajišťuje mu preventivní biocidní ochranu proti plísním. Při práci si pomozte novinovým papírem a pásky, kterými případně zakryjete již natřené kovové části nábytku.

Na málo zašedlé povrchy můžete také použít čistič dřeva na bázi alkoholu a oleje, který odstraňuje nečistoty, chrání a osvěžuje. Stačí jen nastříkat na nábytek, nechat chvíli působit a setřít savým hadrem. Je to taková první pomoc pro nekutily.

13.5.2022 2:00 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist