První krůčky s digitálním fotoaparátem

Pokud jste si koupili nebo jste dostali svůj první digitální fotoaparát, může se vám hodit několik základních rad. Jak by měli vypadat vaše první krůčky s digitálním fotoaparátem?

(Zdroj: archiv redakce)

Úvodem je asi dobré říct, že digitálního fotoaparátu se není potřeba vůbec bát. Každý digitální fotoaparát má plně automatický režim, takže dokáže spolehlivě fotografovat i když mu zprvu nebudete rozumět. A co je ještě důležitější, můžete s ním libovolně experimentovat a nebude vás to nic stát, ani nemůžete nic poškodit. Fotografie si můžete hned zkontrolovat přímo na fotoaparátu, špatné snímky nic nestojí, je snadné je smazat a učit se je tak velmi jednoduché.

Český návod

První, co byste měli hledat v krabici fotoaparátu, by měl být český návod, který musí být ze zákona přibalen ke každému produktu prodávanému v ČR. Může jít o jednoduchý list papíru, část tištěného multi-jazyčného návodu či dokonce o soubor na CD-ROMu. Pokud tento návod nenajdete a fotoaparát byl zakoupen v ČR, požadujte jej u prodejce, případně u českého zastoupení. Některé značky mají návody volně k dispozici na českých internetových stránkách, ale většina zastoupení bohužel návody poskytuje jen velmi neochotně, protože se tak brání proti individuálním dovozům fotoaparátů ze zahraničí. Tak jako tak je návod praktickým pomocníkem a měli byste jej mít k dispozici, protože ovládání každého digitálního fotoaparátu má svá specifika.

Baterie a akumulátory

Tím jediným, co digitální fotoaparát opravdu spotřebovává, je elektrická energie, kterou čerpá buď z jednorázových baterií či z dobíjecích akumulátorů. Nejčastěji dostanete k fotoaparátu sadu tzv. „startovacích baterií“, na které nafotografujete maximálně pár desítek fotografií. Neděste se, to je zcela v pořádku, protože digitální fotoaparáty mají velkou spotřebu energie a provoz na baterie by měl být pouze nouzovým řešením. Vřele doporučujeme pořídit dva akumulátory či dvě sady akumulátorů a k nim dobíječku. Pokud váš nový fotoaparát neumí pracovat s tužkovými bateriemi (ani AA ani AAA), pak je jasné, že nic jiného, než speciální akumulátor použít ani nemůžete.

Zejména u Ni-MH akumulátorů je velmi důležité je při prvním nabití nabít na 100% kapacity, takže vám nedoporučuje tyto akumulátory používat dřív, než je nabijete. Mohly by nevratně ztratit část své kapacity. To neplatí pro Li-Ion baterie, které lze používat libovolně, protože nemají takzvaný paměťový efekt.

Pokud se rozhodnete pro nákup akumulátoru, nemusíte nutně koupit originální typ od výrobce fotoaparátu, který bývá zpravidla velmi drahý. Na trhu je řada akumulátorů dalších výrobců, pouze je nutné se vyvarovat zcela neznámých značek. Proto doporučujeme baterie od výrobců jako je GP či Sanyo.

Nepřehlédněte! Velká galerie elektroniky

První krůčky s digitálním fotoaparátem
První krůčky s digitálním fotoaparátem
První krůčky s digitálním fotoaparátem
První krůčky s digitálním fotoaparátem
První krůčky s digitálním fotoaparátem
První krůčky s digitálním fotoaparátem

Paměťová karta

Digitální fotografie se ukládají na tzv. paměťové karty. U většiny fotoaparátů najdete jednu paměťovou kartu přibalenou a je potřeba ji do fotoaparátu vložit a někdy naformátovat. Bohužel karty dodávané k fotoaparátům lze sice opakovaně mazat a používat, ale mají velmi malou kapacitu a pojmou proto najednou poměrně málo snímků. Proto se vyplatí k fotoaparátu dokoupit druhou kartu s vyšší kapacitou. Ta je udávána v MB a dnes se vyplatí koupit kartu s kapacitou 64 – 512MB. Kolik pojme snímků záleží na nastavení fotoaparátu a dokonce i na tom, co fotografujeme.

U paměťových karet opět je na výběr nepřeberné množství typů a značek. Při výběru vždy musíte dbát na to, aby jste koupili kartu takového typu, který váš fotoaparát podporuje. Nelze libovolně míchat karty CF, MMC/SD, MS, xD a další, protože nejsou navzájem kompatibilní. Naopak pokud zvolíme správný typ, značka by již neměla o kompatibilitě rozhodovat. Pouze je potřeba se vyvarovat velmi levným kartám z Asie, které někdy způsobují problémy.

Režimy

Pokud jsme do fotoaparátu vložili baterie i paměťovou kartu, je připraven k fotografování. Na voliči režimů bychom měli zvolit buď symbol fotoaparátu, zelený obdélníček či nápis AUTO, podle toto, co na přístroji najdeme. Všechny tři varianty znamenají to samé – plně automatický režim fotografování. Pak už stačí jen zapnout fotoaparát a mačkat spoušť.

Pokud si chceme zaznamenané fotografie prohlédnout, stačí přepnout do režimu zeleného obdélníka se šipkou či PLAY a pomocí šipek si prohlížet snímky na zadním LCD displeji. Digitální fotoaparát samozřejmě nabízí mnohem víc, ale ovládání je tak různorodé, že jej nejde snadno obecně popsat. Navíc drtivá většina fotoaparátů nemá ovládání přímo v češtině, takže bez znalosti cizího jazyka či českého návodu se neobejdete.

Přenos fotografií

Nejpozději v okamžiku, kdy se vám podaří naplnit paměťovou kartu samými pěknými fotografiemi, položíte si otázku kam s nimi. Nejčastější odpovědí je přenést je do počítače, i když i bez něj lze digitální fotoaparát používat. Pro připojení k počítači se používá dnes prakticky výhradně USB kabel, který najdete u fotoaparátu. Můžete jej připojit k běžícímu počítači, ale než tak učiníte, je lepší se podívat do návodu. Některé fotoaparáty s některými operačními systémy vyžadují před prvním připojením nainstalovat ovládací software. Na to je potřeba dát pozor.

Závěrem

Tento článek rozhodně není a ani nemůže být vyčerpávajícím zdrojem odpovědí na dotazy nových majitelů digitálních fotoaparátů. Pro více informací navštivte například informační server fotografovani.cz a nebo se zúčastněte některého ze seminářů pořádaného Institutem digitální fotografie.

Podhajský Jan
Autor je šéfredaktorem serveru Builder.cz

Publikováno: 20.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Bezdrátový internet

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Řešíte doma problém s internetem? V reportáži poradíme, jak vyřešit bezdrátový i přenosný internet.

Stylové nádoby do kuchyně

Jak si vyrobit stylové nádoby do kuchyně.

Hrnce firmy Potten & pannen

V této reportáži se podíváme na hrnce firmy Potten & pannen. Představit nám je přišel pan Pavel Staňek.

Textilní tisk

Textilní tisk