Průvodce nákupem ideální sedačky

Pohovka či sedačka většinou dominují obývacímu pokoji, případně jídelně nebo větší vstupní hale. Kromě toho, že přitahují pozornost hostů, jsou hodně zatěžovány, neboť jsou využívány k sezení nebo relaxaci při četbě či televizi. Určitě byste proto měli věnovat jejich výběru náležitou pozornost. Vždyť se nejedná kus nábytku, který by se obměňoval každý druhý rok, nýbrž jde o investici, která se často pohybuje v desítkách tisíc, a proto je důležité při nákupu nic nepodcenit.

13pixers1__9_-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: Pixers

Nejdříve si odpovězte na pár otázek

Jedná se o dotazy čistě praktické. Zpočátku se sice pravděpodobně zaměříte především na design a tvar. Potom budete řešit, zda se výrobek hodí k celkovému stylu vašeho domova. Tím to ale nekončí. Teprve teď totiž přicházejí na řadu praktické stránky.

Pro rodinu s dětmi je lepší zvolit bytelnou sedačku z hodně odolného materiálu, jako je kůže či pevná textilie, které se budou dobře čistit, a to spíše v tmavším odstínu. Musíte přece počítat s tím, že vaši potomci nebudou celé dny jen způsobně sedět a jíst a pít budou zásadně ve vyhrazeném prostoru. Do domácnosti, v níž žijí pouze dospělí, si můžete troufnout pořídit sofistikovanější kousek třeba se sametem nebo jinou lehčí tkaninou.

Je dobré si předem uvědomit, k jakému účelu bude zmíněný nábytek sloužit. Půjde jen o občasné posezení či oslavu s přáteli, nebo budete používat každý den i k pohodlnému odpočinku? V prvním případě je lepší koupit sedačku s pevnějším polstrováním a rovnějším opěradlem, do níž se návštěva příliš „nezaboří“ a snadno se zvedne. Když však toužíte po blaženém povalování u televize, zvolte spíše hlubší a měkčí sedák včetně skloněného opěradla.

Důležitá je velikost

Říkáte si, že to je samozřejmé. Přece si nekoupíte sedačku, která se vám nevejde do obýváku? Ono to však není tak jednoduché. Dnes už jsou většinou u každého výrobku uvedené rozměry. Počítejte však s těmi, které jsou včetně sklonu opěradla nebo přesahujících polštářů. To všechno vám potom může při běžném provozu překážet.

Velmi jednoduchý, ale zároveň nejlepší trik je, když si v prostoru, vyhrazeném pro sedačku, přesně naměříte, kolik místa bude zabírat. Její obvod si na podlaze vyznačte papírovou lepicí páskou. A pak si můžete v klidu vyzkoušet, zda pohyb po místnosti bude za všech okolností pohodlný. Samozřejmě nesmíte během toho v žádném případě šlápnout do označené sedačkové zóny. Možná, že dojdete k závěru, že byste kvůli vámi vybranému typu neměli doma k hnutí, a ještě včas se poohlédnete po něčem vhodnějším.

Navíc byste měli myslet na to, aby sedačka nebyla na místnost příliš velká a tím pádem nepůsobila nemístně až chaoticky. Neměla by však být ani moc malá, protože by naopak byla mezi ostatním zařízením „utopená“. Při jejím umístění je důležité vzít v potaz také okna (abyste je mohli bez problémů otevřít), radiátory i krby či krbová a jiná kamna, která by mohla pohovku poškodit nebo dokonce způsobit požár.

Další zrada na vás může číhat v podobě dveřních zárubní a vstupních prostor. Pokud totiž není výrobek dodávaný demontovaný, musíte s ním projít dveřmi a vytočit se v předsíni.

17.2.2020 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist