Protipožární dveře jako základní ochrana před přímým ohněm

Články, které se zabývají bezpečnostními systémy, ochranou proti živelným pohromám a jiným nepříjemným, byť bohužel reálným hrozbám, vypadají vždy tak trochu jako malování čerta na zeď. Faktem ale zůstává, že je rozhodně praktičtější připustit si k tělu vědomí o reálném nebezpečí a pokusit se pak v rámci svých možností učinit alespoň základní kroky pro ochranu svého majetku a života. Protipožární dveře nejsou závratnou investicí a současně nabízejí již vysoký uživatelský standard v ochraně majitele před kontaktem s přímým ohněm.

Základní seznámení

Protipožární dveře patří k základní výbavě v rámci vyššího standardu zabezpečení objektu, bytu atp. Jejich smysl spočívá v prvé řadě v jejich schopnosti zabránit šíření požáru. Mohou tedy uchránit tu část interiéru, kterou zpřístupňují. Pokud se jedná o vchodové (chodbové) dveře v činžovním domě, mohou tedy zabránit rozšíření ohně z jednoho bytu do druhého.

Umisťování takových dveří se přirozeně řídí pravidlem, které vyplívá z jejich základní funkce a způsobu jejího plnění. Tato protipožární ochrana slouží jako „hráz postavená do cesty silnému proudu vody“. Protipožárními dveřmi tedy jistě nemá smysl vybavovat např. vchod či jiný přístup do volně stojícího rodinného domu (pokud tedy takový dům není v těsném kontaktu např. se vzrostlým stromovým porostem, který by se mohl stát zdrojem požáru a dokázal by pak ohrozit obyvatele uvažovaného rodinného domu).

Své uplatnění tedy protipožární dveře najdou jako ochrana nějaké střežené části interiéru.

Základní otázkou pak zůstává, jak vlastně dlouho dokáží ohni vzdorovat. Běžné dveře shoří za několik málo minut. Protipožární dveře vydrží chránit svého uživatele min. půl hodiny.

Ochrana a certifikace

 Na trhu existuje celá řada poskytovatelů protipožárních dveří. Takřka vždy se jedná o firmy, které se výrobou či distribucí dveří zabývají a protipožární ochrana je logickou nadstavbou k jejich základnímu sortimentu.

Všechny protipožární dveře jsou vybaveny certifikátem, který je zárukou jejich způsobilosti v ochraně proti ohni. Certifikát představuje osvědčení ze státní zkušebny, kde jsou dveře vystaveny simulovaným podmínkám. Certifikátem se musí prodejce – výrobce zákazníkovi prokázat. V tomto dokumentu je  uveden materiál dveří, jejich výbava a schopnost odolávat vysokým teplotám a ohni. Zákazník se tímto způsobem dozví, za jaké situace jej mohou dveře před ohněm chránit a jak dlouho jsou vzhledem ke své konstrukci plnit ve stavu akutního ohrožení svou roli.

Běžně se prodávají protipožární dveře odolávající přímému kontaktu s ohněm po dobu okolo 30 minut.

Protipožární dveře se vyskytují v běžných rozměrech, na které jsme zvyklí. Mohou to být tedy i klasické „devadesátky“. Základní stavební rozměry pro umístění typizovaných protipožárních dveří (š/v cm):60×197, 70×197, 80×197, 90×197. Dveře je možné montovat do obloukových, rámových i jiných zárubní.

Vchodové dveře – inspirativní fotogalerie

Důležité upozornění a ceny

Součástí výbavy protipožárních dveří jsou logicky kukátka, kliky, kování a vložky. Tyto prvky jsou pevnou protipožární výbavou protipožárních dveří. Jejich vyměnění, např. z hlediska estetického, se více než nedoporučuje. Certifikát protipožárních dveří se vztahuje na dveře jako na celek. Bez výrobcem vybraných (bezpečných) vložek, kování a klik nemusí takové dveře svou roli zvládnout.
Ceny vybavených dveří se pohybují od cca 4 000Kč výše. Za tuto cenu je možné získat dřevěné dveře s ochranou fólií, ocelové protipožární dveře vyžadují investici cca o 3 000 Kč vyšší. Není problém získat dveře plné či zasklené. Výrobci nabízejí také možnost zcela atypické výroby, jejíchž cena se odvíjí od náročnosti projektu.
Foto Stada, HSE Humpolec, Eddy, Sapelly a archiv autora

Jaroslav Zákolanský

Interiérové dveře – inspirativní fotogalerie

10.2.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist