Proti slunci tradičně, ale přesto stylově

Sluníčko začíná vykukovat čím dál častěji a agresivněji, proto je na čase vyrazit se svou troškou proti němu. Opalovací krémy a sluneční brýle vás sice ochrání před nezdravými paprsky při sportu a na procházkách, ale na přílišné světlo a teplo, které dokáže pěkně otrávit posezení na zahrádce nebo na balkoně, jsou krátké. Co takhle pořídit si slunečník?

118691-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Slunečník – už to slovo samo o sobě zní poněkud starodávně a nemoderně. I slunečníky si ale prošly modernizací! A ty dnešní nejenže dobře chrání před sluncem, ale poskytnou i soukromí a dodají pocit intimity. Pro venkovní relaxaci jsou tak výborným společníkem, který je nejen funkční, ale zároveň i dobře vypadá.

Je libo čtverec či kruh?

Kromě designu, který dodá vašemu venkovnímu posezení nový styl, je důležitá i konstrukce slunečníku a snadná manipulovatelnost. Dnes si můžete vybrat nejen mezi klasickými kruhovými slunečníky, ale i mezi čtverci či obdélníky, které, ač působí nezvykle, přitáhnou spousty zvědavých očí.

Látka by za žádných okolností neměla na sluníčku blednout, naopak by měla odolat jak intenzivnímu záření, tak občasnému praní. Zároveň by neměla být příliš tmavá, aby nepřitahovala zbytečně moc slunečních paprsků ani tepla.

Snadná manipulace je největší výhrou

Tíhu a manipulovatelnost slunečníku si pro jistotu ověřte už v obchodě. Pokud až doma zjistíte, že se sluníčkem ani při největší vynaložené námaze nepohnete a nejste schopni jej roztáhnout, bude pozdě.

Velká letní fotogalerie

Slunečníky bývají často ve dvou provedeních, s kličkou nebo s push-up systémem. Push-up systém bývá zpravidla jednodušší na ovládání, slunečník jednoduše roztáhnete ve vámi požadované výšce a stín navíc díky výklopnému krčku zamíříte přesně tam, kam si budete přát.

Pořádně připevnit

Důležité je také upevnění slunečníku. Stačí, aby foukl silnější vítr a levnější varianty vám budou skákat po zahradě a ničit opečovávané záhonky, což byste si jistě nepřáli. Už v obchodě si tedy vyzkoušejte, zda je i upevnění skutečně dostatečně pevné.

Navíc si ověřte, že nebudete odkázáni pouze na masivní podstavec, který jednou postavíte doprostřed zahrady a už s ním nehnete. Naopak se zaměřte spíše na slunečníky, které nabízejí více možností upevnění. Se slunečníkem pak budete moci manipulovat dle libosti, umístíte jej na balkon, doprostřed stolu či na jeho okraj.

Slunečník s UV faktorem

A nakonec trošku specialit. Sluníčko opaluje i pod slunečníkem, to je známá věc. Výrobci slunečníků proto přišli s potahy s UV faktorem. Nebezpečné záření se v těchto případech stínu pod slunečníkem obloukem vyhne, což jistě ocení hlavně rodiny s menšími dětmi.

Martina Tlachová
Foto: Kettler, Desjoyaux, To pravé na zahradu

7.7.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist