Jak prostřít stůl pro každou příležitost

„Jíme také očima“, praví známé pořekadlo. Někdy ale zapomínáme, že k zajímavě upravenému jídlu na talíři, patří také krásně prostřený stůl.

obr.19_romantic-bei-paperdesign-1100x618.jpg Celá galerie 22 Zdroj: Paper+Design

Ke stolování neodmyslitelně patří ubrusy, ubrousky i prostírání. Vhodně zvolený design nejen textilu, ale i nádobí může pohodu při jídle výrazně umocnit. Možná budete překvapeni, jaké drobnosti postačí k tomu, aby se prostřený stůl stal neodolatelným lákadlem pro každého strávníka. Vždyť chuť k jídlu nepodpoří jen aperitiv a šířící se libá vůně pokrmu, ale i pěkný ubrus nebo hrnečky a talíře.

Dejte průchod kreativitě

Dnes už málokdy prostíráme na stůl celou tradiční kolekci jednotlivých příborů a kompletní jídelní servis. Místo toho tedy popusťte uzdu své fantazii a nenechte se svázat ani případnou nepříznivou finanční situací. Stůl totiž dokážete pěkně prostřít s minimálními náklady.

Jednou ho můžete vyladit do barev chladných, jindy do veselých nebo do sněhově bílé. Zkuste třeba dát na jednobarevný ubrus ještě jeden o něco menší nebo užší, který je v kontrastních barvách nebo je jen z jiného materiálu, jako je hedvábí, krajka nebo brokát. Můžete využít například látku, která vám zbyla z okenních závěsů. Uvidíte, že kousek zdánlivě obyčejné látky na stole pozvedne celou místnost.

I prostírání má svá pravidla

Protože se však nic nemá přehánět, přece jen je na místě mírná zdrženlivost. Skladba vzorů a barev na textiliích i nádobí by totiž měla tvořit jednotný celek. Proto při odvážných kreacích přece jen dbejte na zachování určitých pravidel.

Vybírejte raději látky, na nichž jsou shodné nebo podobné motivy. Pokud je motiv odlišný, vylaďte stůl do podobných barevných odstínů. Dobře také působí stejně strukturované látky, jako je například hrubý len a další přírodní textilie nebo alespoň ubrusy a ubrousky se stejným lemováním, například s lesklou stuhou.

Bez obav pusťte ke slovu nejen výrazné barvy na prostírání, ale i na nádobí. Skvěle zafungují stejné dekory, ať už jsou to kytičky, ptáčci, nebo jiné přírodní motivy. A stále spolehlivé jsou tradiční puntíky nebo kostičky.

3.3.2022 5:13 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist