Prosím čaj, ale rychle!

Rychlovarná konvice – v mnoha domácnostech neodmyslitelný pomocník u snídaně a vlastně během celého dne. Podle průzkumů se ale skoro 20% domácností obejde bez ní. Je tedy skutečně nenahraditelná? A pokud ne, proč?

Rychlovarná konvice vtrhla s obrovskou vervou na náš trh v 90. letech a hned zaznamenala nevídaný úspěch. Nejenže dokázala uvařit vodu během několika málo minut, o čemž se mohlo tehdy populárnímu ponornému vařiči sotva zdát, ale byla ve srovnání se svými předchůdci i mnohem bezpečnější.

Dnes je na trhu nepřeberné množství typů a druhů konvic, vrací se i ke klasickým „pískajícím“ konvicím, které se jen položí na sporák. Přesto ale zůstává rychlovarná konvice vařičem čaje a rozpustné kávy číslo 1. Proč? Co je na ní pořád tak úchvatné?

Pozor na vodní kámen

V dnešní době je konvice je často složena ze dvou částí – podstavce, který je napájen proudem, a samostatné nádoby. Zároveň se upouští od spirál, které bývaly uvnitř konvice. Topné těleso výrobci dávají spíše pod dna konvic, což umožňuje uvařit i malé množství vody.

Vodní kámen se však usazuje ve všech konvicích, proto není od věci podívat se, obsahuje-li konvice filtr nebo sítko.

Jen uvařit vodu?

Dnešní rychlovarná konvice nejenže dobře vypadá, ale dokáže toho mnohem víc, než jen uvařit vodu. Dnes dokáží konvice uvařit vodu na požadovanou teplotu, což ocení jistě milovníci instantní kávy nebo zeleného čaje – ne vše se totiž zalévá vřící vodou. Existují i konvice, které, ač teplota vody v nich dosahuje sta stupňů, zůstávají na povrchu chladné, proto se o ně nespálí ani nezbedná dětská ručka.

Tři důležité pojistky

Moderní konvice bývají vybaveny až třemi bezpečnostními pojistkami, které zajistí maximální bezpečnost hlavně ve chvílích, kdy na konvici zapomene a od vřící vody odejdeme. Základem je automatický vypínač, dále i například pojistka, která dokáže konvici v nejhorším odpojit, a také pojistka, která sice konvici znehodnotí, ale její živou obsluhu uchrání před požárem.

Pozor na levné varianty

Pozor ale na levnější varianty rychlovarných konvic. Konvice se sice může tvářit jako značková, ale už cena (pohybuje se někdy dokonce i kolem stokoruny) ukáže, že o kvalitní výrobek se rozhodně nejedná. Vodu sice uvaří, nicméně kromě toho, že jí to trvá déle, je třeba ji i „hlídat“. Ne vždy se totiž automatický vypínač automaticky vypne při uvaření vody, mnohdy jej musíme vypnout sami. Ostatní pojistky většinou takovýmto konvicím schází.

Martina Tlachová
Foto: Jan Minárik, Joy.cz, Estyle.cz, Scrivenings

29.7.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist