Pronajímáte byt? Nově můžete do smlouvy zahrnout i smluvní pokuty i úroky z prodlení

Od 1. července vstoupila v platnost novela občanského zákoníku, která mimo jiné upravuje dílčí otázky nájmu nemovité věci za účelem bydlení. Na rozdíl od minulosti lze ve smlouvě sjednat smluvní pokuty či individuální úroky při prodlení s platbou. To má ale svá pravidla a omezení.

najem-bytu_shutterstock_657530335-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

„Pokutu doposud sjednat ve smlouvách nešlo, protože zákonodárci chtěli chránit nájemce jako slabší smluvní stranu před sankcemi za neplnění povinností, měl je stanovit jen zákon. Pokud byla smluvní pokuta sjednána, jednalo se o tzv. zdánlivé právní jednání a vůbec se k ní nepřihlíželo, jako by ve smlouvě vůbec nebyla,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

Pronajímatel tak doposud mohl ve smlouvě s nájemcem sjednat pouze nájemné, zálohy nebo náklady na služby a jistotu. Cílem nového ustanovení je motivovat nájemce k plnění jeho povinností a zajistit pronajímateli smluvní pokutou paušalizovanou náhradu škody.

Až dosud se úrok z dlužného nájemného odvozoval od aktuální repo sazby stanovené Českou národní bankou, která se zvýšila o osm procentních bodů. Reálně tak úrok z dlužné částky v minulých letech dosáhl jen maximálně deseti procent ročně. To pro neplatiče nebylo příliš motivující, desetiprocentní nárůst není příliš citelný.

„Nově si obě strany budou moci sjednat jinou výši smluvní pokuty, například na denní bázi. Časté bývá ujednání o úroku v řádu desetin procenta z dlužné částky denně. To neplatiče nutí k tomu, aby svůj dluh co nejrychleji uhradil, jinak se jeho závazek zvětšuje každým dnem,“ říká RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

Novela také jasně říká, že jistotu skládanou nájemcem (často nepřesně označovanou jako kauci) může pronajímatel využít na úhradu dlužného nájemného nebo jiné povinnosti vyplývající z nájemní smlouvy.

„Pokud pronajímatel stanoví nájemci smluvní pokuty, musí tím však automaticky snížit i maximální výši jistoty (kauce), kterou nájemce skládá na začátku nájmu. Počet všech stanovených pokut, které mohou v průběhu nájmu vzniknou a výše jistoty, nesmí dohromady přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného. Pokuty uvedené ve smlouvě, které tuto hranici překročí, nejsou platné. Záleží tedy na volbě pronajímatele, kterou z variant či kombinací využije. Nejsnazší cestou je však stanovit maximální možnou výši jistoty, která činí právě tři měsíční nájmy, které nájemník platí předem. U smluvních pokut je totiž riziko, že nájemce je nebude schopen zaplatit,“ objasňuje Kamil Dunaj z developerské společnosti Getberg.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist