Jak proměnit dětský pokoj v ráj pro puberťáka

Prázdniny utekly jako voda a vy zjišťujete, že spolu s novým školním rokem se u vás doma najednou objevil teenager, který je zásadně nad věcí a chce mít všechno cool? Pak by asi bylo dobré, aby ze stěn v jeho pokoji zmizely plakáty krtečka a aby bleděmodrý či růžový koberec rychle skončil v popelnici.

2st-ives-wall-mural-by-steve-read-for-wallsauce-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: Wallsauce.com

Nastala doba kompromisů

Jinak to s vaším dítětem teď nepůjde, než že mu budete muset občas ustoupit. A to se týká i vybavení jeho pokoje. Do žádných úprav se teď bez něj raději nepouštějte. Protože ať se budete snažit sebevíc, abyste moc neutratili, budete muset přece jen trochu sáhnout do peněženky. A proto by bylo škoda, kdybyste ještě k tomu sklidili otrávené pohledy, příp. abyste museli poslouchat kritické řeči.

Berte to tak, že nic netrvá věčně a ani vaše dítě nebude v pubertě po zbytek života. Ale zatím tomu tak je a vy to musíte přežít. Půjde to o něco snáz, budete-li k tomuto období přistupovat s nadhledem a pokusíte se alespoň občas respektovat jeho názory.

Proměna pokoje je k tomu skvělou rozcvičkou. Nejdříve musíte teenagera za každou cenu přesvědčit, že černý nábytek s dekorem lebky pro něj možná za dva tři roky už dávno nebude top. A proto je praktičtější jeho pokoj zařídit v neutrálním designu, který však musí splňovat veškeré ergonomické požadavky. Svému potomkovi slibte odměnu v podobě dekorací a doplňků podle vlastního výběru.

Teenager si potrpí na vlastní originalitu

Přestože je to občas dost obtížné, nepotlačujte osobnost svého dospívajícího dítěte za každou cenu. Umožněte mu, ať si své soukromí doladí podle svého. Jen se ho nenápadně nasměrujte k levnějším produktům, abyste při nákupech zbytečně „nevykrváceli“. Určitě seženete relativně levně spoustu zajímavých věcí, které ho dostatečně nadchnou. Výhodou tohoto kompromisu také je, že pak nebudete muset poslouchat řeči o tom, že se vaše dítě propadá studem pokaždé, když za ním přijdou na návštěvu kamarádi.

Ale investovat do drahých doplňků se skutečně nevyplatí. Můžete se totiž vsadit, že za chvíli přestanou být pro jejich majitele atraktivní a bude toužit zas po něčem jiném. Nechte ho, ať si stěny polepí plakáty hrdinů ze všech super filmů, které právě v jednom kuse hltá. Vymalujte mu stěny v oblíbených barvách a pořiďte mu v nich třeba i závěsy, polštářky či ložní povlečení.

Ocení relax na super křesle nebo na koberci

Nebraňte mu v nasvícení interiéru kýčovitými lampičkami a lustry. Nechte ho, ať si své ulítlé prostředí dosyta vychutná. Pokud máte dost místa, není od věci mu pořídit nějaké zajímavé křeslo, příp. může občas vyměnit válení v posteli za kusový koberec s vyšším vlasem.

26.10.2017 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist