Proměna velké malé garsonky

Architekti dokázali při přestavbě malého bytu doslova zázraky. Z ničeho vykouzlili šatnu a obyvatelům vytvořili velkým oknem neustále měnící se obraz, který nikdy nenudí.

6h5ibjn-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: Čeněk Vitovský

Chtěli bydlet v klidné části města

Manželé hledali především příjemné místo k bydlení. Toužili po klidu, ale zároveň chtěli mít na dosah město.

Nakonec je zaujal byt o rozloze pouhých 39 metrů čtverečních. A to nejen proto, že se nachází v klidné lokalitě, ale i proto, že poskytuje skvělý výhled z okna.

Ostatní úpravy, které by jim zajistily spokojené bydlení, svěřili majitelé interiérové designérce Hedvice Novotné ze studia Novodesign. A přestože splnění tohoto úkolu nebylo na relativně malém prostoru vůbec snadné, povedlo se jí to na jedničku.

Ani novostavba nemusí být ideální

Dům, v němž se nachází tato garsonka, rozhodně není žádná historická budova. Avšak přestože byl zkolaudován v roce 2006, ani první majitel nebyl zřejmě s uspořádáním bytu příliš spokojený a provedl zde drobné úpravy.

Když se sem však rozhodl nastěhovat manželský pár, bylo nad slunce jasné, že je třeba provést zásadnější rekonstrukci a vytvořit zde komfortní a zároveň funkční bydlení pro dvě osoby.

Pomohla komora

Majitelé ve svých požadavcích rozhodně nebyli nenároční. Nejenže potřebovali prostor na kuchyň, obývák a ložnici, ale navíc trvali na dvou pracovních koutech. Naštěstí mohla designérka zrušit komoru uvnitř bytu, protože manželům postačí na ukládání věcí ta, která je umístěná na patře. A tak vzniklo místo pro malou kuchyň.

Svůj pracovní kout má díky tomu jak majitel, tak i jeho žena. Jeden z nich se může uchýlit za panelový závěs v pracovním prostoru, druhý má pracovnu schovanou ve vysoké skříni se zalamovacími dvířky a vyjíždějícím stolkem na notebook.

Díky menší koupelně mají i šatnu

Přestože se to může zdát neuvěřitelné, designérka vykouzlila v tomto malém bytě i šatnu. „Koupelna měla sedm metrů, což je v malých bytech naprosto zbytečné. Zmenšili jsme ji téměř o 2 metry. I nyní působí velkým dojmem a navíc vznikl prostor pro pračku a malou šatnu. Jedná se o relativní drobnost, ale právě v ní spatřují majitelé velkou devizu. Hosté si už u nich mohou pohodlně odložit a nemusí zimní bundy dávat na postel, jak bylo dříve zvykem,“ upřesňuje Hedvika Novotná.

Bez krbu by to nebyla ta správná romantika

Majitelé oceňují na tomto bytě především nádherný výhled z okna a považují ho za ten nejoriginálnější prvek, který tady lze najít. A zdá se, že si ho dokážou i náležitě vychutnat. „Manželka si někdy svůj notebook vezme i na barový stůl a pracuje z kuchyně, aby si výhled užila. A dokonce má i sbírku fotografií, které zachycují jeho proměnlivost. I kdyby byla celá garsonka prázdná, okno a obrazy, které nabízí, tvoří krásný solitér,“ dodává majitel.

Přesto k této romantické atmosféře přispívá ještě jedna „maličkost“: krb na biolíh. A důkazem toho, že neslouží jen jako obyčejná dekorace, je skutečnost, že dokáže zvýšit teplotu v místnosti až o 3 stupně.

30.3.2020 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist