Proměna konferenčních stolků

Sedací souprava a před ní stolek, to je klišé, které se jen těžko bourá. Je to přece praktické, mít při sezení a sledování televize či povídání s návštěvou pořád něco dobrého skoro po ruce. Mít kam odložit skleničku, časopis, brýle. Ale to, na co odkládáme, prodělalo celkem tiše velký vývoj…

Stolky se podobně jako ostatní nábytek, vydaly cestou odlehčení a jisté miniaturizace. A snahou být doopravdy po ruce, hned u vás. Už jen výjimečně vidíte na výstavištích současného nábytku kusy, kolem kterých se pohodlně rozsadí třeba čtyři lidé a dá se na nich klidně i prostřít. Pokud vám nevadí, že se nad jídlem pěkně hrbíte, což je, jak každý ví, nezdravé.

Lehké a přenosné

Kromě základní stolkové funkce, kterou je plocha, na níž si můžete něco odložit, se požaduje právě to, co čtete v titulku. I proto se mnohé stolky dělají z plastu nebo mají lehoučkou kovovou konstrukci, na kterou se položí tenká deska. Zejména ty dřevěné jsou z tenkého materiálu, aby neztěžkly.

Od interiéru se totiž očekává, že bude variabilní, že se dá lehce posouvat, měnit, přestavovat. Nemyslím tím z gruntu změnu celého pokoje, ale uzpůsobení momentální situaci. Stolek nebo spíše stolky, se tak přesouvají do středu dění či naopak stranou ke křeslu či pohovce podle toho, kolik lidí je zrovna v místnosti a jakou činností se zaobírají. Protože je plocha malá, počet stolků se podle potřeb domácnosti a velikosti místnosti násobí. Mohu být dva i tři, mít různé výšky i velikosti odkládací plochy. Dokonce i různě zbarvené plochy, které se navzájem pěkně doplňují. To platí zejména u stolků s mramorovou deskou (či dekorem à la mramor).

Přídavné a zásuvné

Zasouvací stolky jistě znáte, i dřív byly k dostání, většinou v obchodech se zbožím z Orientu. Většinou jsou tři, ale před použitím jsou do sebe zastrčené, takže zabírají jen místo jednoho. Jejich novou variantou jsou i stolky různě rozkládací, kdy mají část odkládací plochy sklopenou, nebo otočné – tj. postavíte je buď na širší základnu, nebo na tu užší na výšku, takže vám pak sahají rovnou k ruce, když sedíte v křesle.

Další posilou k tomuto praktickému triu jsou i jiné přídavné stolky, které se dají nasunout rovnou na pohovku či zmíněné křeslo, takže plochu na odkládání máte rovnou vedle sebe či před sebou nad klínem, abyste si nenadrobili. Současná móda preferuje kulatý tvar, ale na tom tolik nezáleží. Stolkem může být v zájmu nepřetěžování prostoru leccos, často má ten malý kousek nábytku multifunkční poslání. Ale podstatné je, že mít pár malých přenosných stolků či předmětů, které tak lze využít, je velmi praktické.

Text: Vladimíra Storchová

29.9.2016 10:28

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist