Prokletí městských bytů: malá koupelna i kuchyně

V případech, kdy se nedostává prostoru, rozhodují centimetry a jeho promyšlené využití. „I malá změna dispozice může znamenat velký funkční přínos,“ potvrzují designéři.

po-3-2-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: FTV Prima

Ke čtrnáctileté Žanetě není osud přívětivý. Žije bez rodičů a navíc trpí vážnou nemocí. Vychovává ji starší sestra Eliška a spolu obývají malý byt 2+1 v Jirkově, kde má každá z nich svůj pokoj. V bytě je ještě malá kuchyň, chodba a koupelna. Kuchyň není velká a navíc se v ní nedostává úložných prostor. Jelikož nemají žádný společný prostor, tak se se spolu scházejí v pokoji jedné z nich.

Do pořadu Žanetu přihlásila Martina Šmuková, zakladatelka Nadačního fondu Pink Bubble, který pomáhá mladým lidem, jimž onkologické onemocnění zkomplikovalo život. Do designové proměny se tentokrát vrhnou Andrea s Markem.

Očima designérů:

Když oba zkušení designéři zhodnotili celý byt, shodli se, že větší proměnou projde kuchyň a předsíň. „V souvislosti s předsíní jsme ale od začátku zvažovali i rekonstrukci sousední koupelny a WC, které byly v totálně nevyhovujícím stavu. I když to byla hra o centimetry, byli jsme přesvědčeni, že i malá změna dispozice může znamenat velký funkční přínos,“ vysvětluje Andrea.

Doplňuje ji Marek: „Problémy vznikly především při rekonstrukci koupelny, kde se původní zdivo ukázalo být v horším stavu, než jsme doufali. Tím jsme se dostali do lehkého časového presu. Zvažovali jsme původně větší využití stěrky, zejména na podlahu. To bychom ale v takto omezeném čase už zkrátka nezvládli kvůli nutným technologickým přestávkám.“

Výsledkem jejich snažení je moderní byt v téměř minimalistickém stylu. Přesně, jak si holky přály. „Od začátku hodně mluvily o uzavřených skříňkách, minimalismu, moderních vychytávkách. Tohle všechno jsme měli v hlavě. I proto zvítězilo velmi minimalistické neutrální schéma světlé stěrky a bílé. To jsme rozbili jen výraznou červenou na dveřích a vinylem v dřevodekoru na podlaze. Vyhráli jsme si pak spíše s malými detaily, jako jsou např. zajímavá svítidla, bílé kuchyňské spotřebiče nebo designové vypínače. Zkrátka – méně je někdy více,“ uzavírají popis rekonstrukce designéři.

Premiérový díl Jak se staví sen uvidíte v pondělí 28. února ve 21.40 na Primě.

25.2.2022 11:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist