Prokletí českých bytů – malá koupelna

Téměř každý, kdo aktuálně řeší rekonstrukci, stěhování, či jakkoliv jinak plánuje nové bydlení, zpravidla sní o prostorné a světlé koupelně. Volně stojící vana, francouzská okna, mramorová podlaha a ideálně vířivka po levici a minibar po pravici. A teď zpátky na zem. U nás se zkrátka musí tento veškerý luxus vměstnat do několika málo čtverečních metrů.

Navrhnout malou koupelnu je někdy totéž, jako když skládáte tisícidílné puzzle s jasnou modrou oblohou. Skutečně je i pro profesionální interiérové designéry nelehký oříšek zařídit, aby taková minikoupelna byla funkční, praktická a zároveň atraktivní.

Inspirace – malé koupelny

Samozřejmě, každá z těchto věcí potřebuje nejen prostor pro umístění, ale i „operační“ prostor. Pokud má koupelna sloužit pro více lidí, je nezbytné myslet i na jejich pohyb po koupelně, jelikož především při ranním rodinném souboji o prostor před zrcadlem se tomu zkrátka nedá vyhnout. Například umyvadlo hned za dveřmi poslouží jednomu člověku vcelku bez problémů, ale druhá osoba se do koupelny často ani nedostane. Renomované značky zabývající se výrobou sanitární keramiky vyrábí speciální série menších umyvadel či toalet a navrhují speciální tvary sanitární keramiky pro komplikovanější prostory, rohy, úzké průchody a podobně.

Časy, kdy bylo předurčeno, jak bude paneláková koupelna vypadat, protože jiným způsobem by se do ní všechny potřebné zařizovací prvky nevešly, jsou ty tam. Možností, jak zařídit malou koupelnu, je čím dál tím víc a je si z čeho vybrat. Sprchu nebo vanu? Oblíbenou alternativou jsou například vany se sprchovou zástěnou. Některé typy mají část zástěny dokonce otočnou, takže po vstupu do vany za sebou můžete zavřít dveře jako ve sprchovém koutu.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Při výběru umyvadla bychom už měli přesně vědět, kde bude umístěno, a podle toho vybírat tvar a velikost. Stále oblíbenější jsou rohové modely umyvadel, která často vyřeší i komplikovaný prostor i ve velmi malých koupelnách. V nabídce najdete i umyvadla užší nebo mnohem menší oproti standardním velikostem.

Lucie Sýkorová

Foto: allanathompson.com, freshome.com, mediaty.com, homedressing.net, interiordir.com, about-interior-design.net,  evollt.com, mediaty.com, homedesignjobs.com, designarthouse.com, a-v-designs.com, bs2h.com, cupersia.com, homeizea.com, iseecubed.com, enjoyf.com, kmpaint.com, goodshomedesign.com

24.10.2013 4:05

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist