Prohlédněte si jednu z nekrásnějších zahrad Česka

K létu neodmyslitelně patří nádherně rozkvetlé zahrady. Podívejte se na jednu z nich, která podle odborníků patří mezi ty nejkrásnější. Najdete ji v Brně na Kociánce a v soutěži Zahrada roku 2016 získala bronzovou medaili.

01_zahrada-je-na-svazitem-pozemku-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: archiv SZÚZ

Profesní sdružení Svaz zakládání a údržby zeleně každoročně uděluje ocenění nejkrásnějším zahradám. Zlatou medaili za rok 2016 získala Zahrada mezi vinicemi v Praze-Braníku. Stříbrnou medaili si odnesli projektanti Zahrady s hráčem nad vodním zrcadlem v Olomouci. Třetím místem se může pochlubit Rozkvetlá zahrada v Brně na Kociánce, kterou si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Brno jako na dlani

Hlavní roli při řešení této přírodní zahrady o výměře 1200 m² paradoxně hrál působivý výhled na brněnské panorama. Krajinářští architekti Zdeněk Sendler a Radka Táborová museli při úpravách přizpůsobit veškerý provoz, stavby i výsadby svažitému terénu. Hlavní dominantou zahrady se stal částečně zapuštěný altán se „zelenou“ střechou.

Protože se zahradou byl současně rekonstruován i navazující dům, zahrnul architekt Martin Folprecht do svého projektu také úpravu terasy s bazénem.

Svažitý terén vyřešily terasy

Na nejnižší terase je ve svahu umístěn zahradní domek se sklepem. Na prostřední terase najdeme altán a ohniště s posezením z dubových trámů. Horní terasa pak navazuje dřevěným molem na dům, což je ozvláštněno originálním vodním prvkem. Střechy zahradních staveb plynule navazují na terén a jsou extenzivně ozeleněné.

Terasy jsou lemovány suchými kamennými zídkami a svahy jsou osázeny bohatými travino-bylinnými výsadbami. Některé druhy rostlin jsou opakovaně vysázeny po celé zahradě, u vstupu i na plochách před bránou. Mění se však jejich zastoupení, buď jsou jen v určité části zahrady, nebo se objevují v jiném kultivaru. Květinové svahy nejsou mulčovány, jen prohozeny štěrkem.

Problémy působily původní dřeviny i obtížný přístup

Během úprav již existující zahrady byly některé dřeviny zachovány, jiné byly přesazeny nebo zlikvidovány, čemuž byl dodatečně přizpůsobován i terén. Vzhledem ke špatné dostupnosti však musel být veškerý materiál včetně odvozu výkopů a navezení zeminy, kamenů či dřevěných trámů být občas doslova přenášen po chodníku kolem domu nebo přes betonovou zídku nad vodním prvkem.

Naštěstí spolupráce architektů a majitele byla bezproblémová, ačkoli některé věci se řešily „za pochodu“. Péče o zahradu však rozhodně neskončila, zahradníci o ni i nadále pečují a řeší drobné detaily ke spokojenosti majitele.

Jak to vidí porotce

Jeden z členů poroty Petr Mičola o zahradě napsal: „Exkluzivita místa byla využita opravdu do posledního atomu a pohled na Brno vás doslova obalil. Přísnost úpravy končí na hranici roviny. Tam se zastaví rozmotaný koberec z trávníku a dál už pokračuje rafinovaně organizovaná nedbalost stavící se do kontrastu s travnatou cestou tvořící elegantní křivku jako potůček spěchající od pramene dolů do údolí. Travnatý potok se zastaví o několik metrů níže, kde se rozlije v zelenou rovinku. Dojdete k velmi příjemnému krytému sezení, neokázalému, ale přesto vypovídající velkou silou o své existenci, jako by říkalo, že ono patří také k domu, je jeho poslední výspou. Od možného ruchu je toto posezení chráněno nejen vzdáleností, ale i převýšením a svahem, do kterého je vetknuto.“

25.7.2017 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist