Prohlédněte si bydlení budoucnosti!

Jak bude vypadat bydlení za sto let? Futuristické vize mnohé napoví a jsou i takové projekty, které vypadají jako z daleké budoucnosti a přitom se o nich již zcela reálně uvažuje! Myslíte, že města mohou vypadat jako deštný prales?

Indonéská Jakarta patří mezi metropole, které jsou doslova plné vody. Městem totiž protéká celkem třináct řek a většinou velmi znečištěných. Podél břehů největší řeky Ciliwung navíc  v posledních  letech vyrostlo nespočet slamů, což ekologické situaci města neprospívá. Projekt  Ciliwung Recovery Program (CRP) by měl být odpovědí na tento alarmující stav. Současně je ho možné vnímat jako reálný pohled do nikterak vzdálené budoucnosti, ve které domy a sídliště nepodobují původní ekosystémy a nabízejí nejen přirozené klima panenské přírody, ale i komfort pro moderního člověka. V Jakartě tak možná opravdu vyroste umělý deštný prales . Nápad je to odvážný a přitom vlastně velmi jednoduchý.

Pohled do blízké budoucnosti bydlení je „zelený“

Páteří projektu CRP je soustava vodovodního řadu, který by měl mít své rozvodné uzly v každé budově. Potrubí současně slouží jako nosné pilíře a základy staveb. Systém pak nasává vodu, čistí ji, odděluje nečistoty a přeměňuje je na hnojivo odváděné do vzdálených polí. Ošetřenou vodu vrací do řeky a nebo do rozvodu pitné vody. Spádová voda je použita i jako zdroj energie pohánějící nejen běžné vodní turbíny, ale i výtahy. Fasády domů jsou porostlé zelení a četné terasy připomínají visuté kaskádovité zahrady se stromy, ptáky a drobnou zvěří. Je to vlastně jako zmiňovaný umělý prales, jehož páteří jsou železobetovoné konstrukce domů, po kterých vegetace doslova šplhá směrem nahoru a výrazně okysličuje své široké okolí. Bydlení budoucnosti a veškeré úvahy nad podobou dalšího směřování člověka mají jeden společný jmenovatel a tím není jen pohodlí a dostupnost, ale v prvé řadě ekologicky odpovědný přístup k okolí.

Pokud vás zajímají další více či méně reálné vize architektů, pak se zkuste nahlédnout do projekčních kanceláří, kde se připravuje budoucnost například v podobě bydlení ve vzduchu.

Red.
Foto: evolo.us

17.5.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist