Programy podpory regionálního rozvoje a bytové politiky pro rok 2009 schváleny. Jak to dopadlo?

Zásady programů podpory regionálního rozvoje pro rok 2009 schválil k prvnímu prosinci ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Programů bude nakonec celkem sedm, a to včetně těch na podporu regenerace panelových sídlišť, podporu výstavby technické infrastruktury, podporu výstavby podporovaných bytů a podporu oprav domovních olověných rozvodů. Z brzkého rozhodnutí o podobě podpory v roce 2009 se mohou radovat hlavně případní žadatelé, kteří tak získali dostatek času pro zpracování žádostí a přípravu potřebných podkladů.

126101-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Program č. 1: Podpora úprav bývalých vojenských areálů k obecnímu využití

Tento program by měl zajistit úpravy budov a ploch v bývalých vojenských areálech k novému využití pro poskytování služeb ve veřejném zájmu. Příjemcem dotace je obec, případně svazek obcí. V roce 2009 program poskytne dotace v oblasti infrastruktura a rekonstrukce, či aktualizace územně plánovací dokumentace obcí

Program č. 2: Podpora obnovy venkova

Cílem programu je formou dotace podpořit obnovu a rozvoj venkovských obcí, a to za přispění obyvatel venkova, občanských spolků a sdružení při obnově jejich obce v souladu s místními tradicemi. Pro příští rok budou poskytovány dotace na podporu vítězů soutěže Vesnice roku, podporu zapojení dětí a mládeže do komunitního života v obci, podporu spolupráce obcí na obnově a rozvoji venkova, podporu obnovy drobných sakrálních staveb v obci a podporu zapojení romské komunity do života obce a společnosti.

Program č.3: Bezbariérové obce

Nově je od roku 2009 vyhlášen program Bezbariérové obce, jehož cílem je přispět k odstraňování bariér v  budovách městských a obecních úřadů a domů s pečovatelskou službou. Výše podpory ze státního rozpočtu může dosáhnout až 50 % celkových nákladů akce. Program je  určen na  podporu projektů zaměřených na odstraňování bariér při vstupu do budov a výstupu z budov, odstraňování bariér uvnitř budov, bezbariérové úpravy WC a sociálních zařízení ve veřejných prostorách a pořizování a aplikace zdvižných a transportních technologií a systémů.

Kromě programů podpory regionálního rozvoje a bytové politiky ministr pro místní rozvoj již také vyhlásil podprogramy na rok 2009, v rámci nichž budou poskytovány dotace na podporu regenerace panelových sídlišť, podporu výstavby technické infrastruktury, podporu výstavby podporovaných bytů a podporu oprav domovních olověných rozvodů. Lhůta pro doručení žádostí o dotaci začíná běžet od 1. prosince 2008 a končí dnem 4. března 2009.

Program č.4: Podpora regenerace panelových sídlišť pro rok 2009

Podprogram umožňuje podporu regenerace panelových sídlišť o celkovém počtu nejméně 150 bytů. Zahrnuty jsou v něm věcné podmínky dané nařízením vlády č. 494/2000 Sb., o podmínkách poskytování dotací ze státního rozpočtu na podporu regenerace panelových sídlišť. Příjemcem dotace může být obec, na jejímž území se nachází panelové sídliště, má schválený územní plán a projekt regenerace panelového sídliště.

Program č.5: Podpora výstavby technické infrastruktury pro rok 2009

Podpora je poskytována formou účelové investiční dotace, a to na výstavbu dopravní a technické infrastruktury pro následnou výstavbu bytových domů, rodinných domů nebo bytových a rodinných domů. Maximální výše dotace je 50 tis. Kč na následně vybudovanou bytovou jednotku, příjemcem dotace je obec.

Program č.6: Podpora výstavby podporovaných bytů pro rok 2009

Programem je podporována výstavba nájemních bytů pro osoby v nepříznivé sociální situaci, jejichž snížená soběstačnost je způsobená věkem nebo zdravotním stavem nebo pro osoby, které v důsledku nepříznivých životních okolností nemají přístup k bydlení.

Příjemcem dotace je obec, výše dotace na jednu bytovou jednotku je u pečovatelského bytu 600 tis. Kč, u nového vstupního bytu 550 tis. Kč. Na úpravu bytu je možné získat až 250  tis. Kč. U výstavby, která dosahuje nízkoenergetického standardu, je pak navíc možné částky navýšit o 50 tis. Kč.

Program č.7: Podpora oprav domovních olověných rozvodů pro rok 2009

Je poskytována státní dotace na výměnu domovních olověných rozvodů, a to prostřednictvím neinvestiční dotace ve výši 10 tis. Kč na 1 bytovou jednotku.

Zásady programů i výzvy pro příjem žádostí o poskytnutí dotace v roce 2009 jsou zveřejněny od 1. prosince na webových stránkách ministerstva pro místní rozvoj.

Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

9.12.2008 12:03

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist