Proč u sprchování stojíte?

Každodenní hygiena je pro mnohé věcí rutinní a účelovou. Odpovídá tomu i převaha sprchování nad klasickou koupelí ve vaně. Koupání má už velmi blízko k prožitkům, které známe z lázní, zatím co sprchování je zkrátka rychlé a efektivní. Můžeme si ho ale také užít a přitom nestrávit v koupelně o mnoho víc času. Zkuste se u sprchování posadit, podobně jako Japonci.

Je známou pravdou, že morálka i zvyklosti jsou vlastně záležitostí topografickou. V tomto smyslu mluví i okřídlené přísloví, jenž říká: „jiný kraj, jiný mrav“. Např. v Číně se žije jistě úplně jinak, než zde v Evropě a třeba o Japonsku to platí stejně tak. A je vždy zajímavé a inspirativní vyzkoušet cizí návyky, cizokrajné způsoby, rytmus i životní tempo a nebo se podívat třeba na takovou na první pohled nedůležitou věc, jakou je právě sprchování. A v Japonsku se u sprchování v prvé řadě sedí. Věděli jste to?

Mezi koupáním a rychlým sprchováním

Koupání ve vaně je přirozeně věcí pohodlnou, kdy se člověk uvolní a rozhodně při této činnosti není vhodné jakkoliv spěchat. Těžko ale něco podobného provozovat např. ráno ve všední den, kdy se náš čas porcuje po minutách, které máme vyhrazené na hygienu, snídani, oblékání a cestu do práce. Většinou tedy lidé volí sprchování, které je za „5 minut“ odbyté a svou úlohu v této krátké chvíli splní.

Velká inspirativní galerie sprchových koutů

Současným trendem je tzv. masážní sprchování, kdy si člověk dopřává kromě běžné očisty vodou také prokrvení tkání a s tím spojené výraznější osvěžení.

TIP: zkuste k tomu ještě přidat pohodlné sezení, které vás „neuklinbá“ tak, jako ležení ve vaně, ale které je nanejvýš pohodlné a minimálně jej oceníte jako změnu. Rozhodně to stojí za to. Sedátka se dají většinou jednoduše sklopit, takže prostor nezabírají a jejich cena se dle výrobce, materiálu a designu pohybuje mezi 600 – 2500 Kč.

Red.
Foto: Ravak, Jika

18.3.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist